Polska i Świat

Maj 14, 2013

Białostocka Chłodnia - I nagroda w konkursie studenckim na projekt koncepcyjny rewitalizacji chłodni.

I nagroda w konkursie studenckim na projekt koncepcyjny rewitalizacji chłodni; autorzy projektu: Martyna Ziółkowska, Justyna Mazur, Marek Obajtek z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.
I nagroda w konkursie studenckim na projekt koncepcyjny rewitalizacji chłodni; autorzy projektu: Martyna Ziółkowska, Justyna Mazur, Marek Obajtek z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Zadanie konkursowe polegało na znalezieniu najciekawszych odpowiedzi na pytanie o przyszłość budynku białostockiej chłodni i jego otoczenia, przekonaniu szerokiego grona odbiorców o wysokiej wartości architektonicznej tego obiektu, popularyzacji i propagowaniu tej spuścizny jako dóbr kultury wartych zachowania, a także przedstawieniu potencjalnym inwestorom interesujących propozycji rewitalizacji chłodni.

Konkurs dzielił się na dwie kategorie. Kategoria A dotyczyła koncepcji rewitalizacji budynku chłodni i objętych opracowaniem terenów przyległych. Prace w tej kategorii mogą nadsyłać studenci architektury i urbanistyki. Kategoria B obejmowała wszelkie graficzne formy wypowiedzi dotyczące przyszłych losów chłodni i adresowana była do studentów kierunków artystycznych, architektury wnętrz oraz architektury i urbanistyki.

Jury przyznało w kategorii A nagrodę

I - dla zespołu w składzie Martyna Ziółkowska, Justyna Mazur, Marek Obajtek z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

II - dla zespołu w składzie Beata Demczuk i Magdalena Szpyruk z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej

W kategorii B nagrody nie zostały przyznane.

I nagroda za koncepcję rewitalizacji budynku chłodni i terenów przyległych

Autorem projektu jest zespół w składzie Martyna Ziółkowska, Justyna Mazur, Marek Obajtek z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Projekt zakłada odmrożenie chłodni – nie tylko w sensie metaforycznym ale również dosłownym. Pierwotna funkcja związana z przemysłem zdaje się być chłodna i nieprzyjazna zwykłym użytkownikom. Nowa funkcja ma za zadanie ocieplić wizerunek obiektu, stanowiącego ośrodek sprzyjający wypoczynkowi i rekreacji wodnej. Ma służyć integracji lokalnych mieszkańców, jak również przyciągać mieszkańców innych regionów Polski. Postuluje się stworzenie Centrum Zdrowia, Urody i Rekreacji „Chłodnia”. Ośrodek miałby obejmować szeroki zakres usług wchodzących w skład kompleksu, takich jak baseny, hale sportowe, spa & wellness, kosmetyki, rozrywki, gastronomii, handlowych.

I nagroda w konkursie studenckim na projekt koncepcyjny rewitalizacji chłodni; autorzy projektu: Martyna Ziółkowska, Justyna Mazur, Marek Obajtek z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.
Elewacja północna i zachodnia / I nagroda w konkursie studenckim na projekt koncepcyjny rewitalizacji chłodni; autorzy projektu: Martyna Ziółkowska, Justyna Mazur, Marek Obajtek z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Opinia jury

Nagrodzony projekt proponuje oryginalne i funkcjonalne rozwiązanie, oparte na metaforycznym i jednocześnie dosłownym rozumieniu tematu konkursu: odmrożenie chłodni poprzez stworzenie centrum zdrowia i rekreacji Chłodnia. Proponowana funkcja zawiera duży potencjał, możliwy do rozwinięcia w dalszych etapach projektowania, oparty na ofercie leczenia, rehabilitacji i edukacji z wykorzystaniem zdrowotnych właściwości wody. Szeroki zakres usług zaproponowanych w projekcie obejmował między innymi saunę fińską, łaźnię turecką, grotę solną i komorę śnieżną. Intuicja autorów podpowiada, że z obiektu o charakterze przemysłowym służącemu zamrażaniu produktów można stworzyć ośrodek krioterapii i szkolenia w zakresie alternatywnych metod leczenia. Projektowane centrum stwarza możliwość powstania atrakcyjnego miejsca, opartego o charakterystyczne dla regionu walory interesujące z punktu widzenia atrakcji turystycznych. Projekt uwzględnia architektoniczną specyfikę obiektu z wyeksponowaniem głównych cech jego monumentalnej architektury i jednoczesnym wprowadzeniem indywidualnych autorskich akcentów.

Poziom 0 / I nagroda w konkursie studenckim na projekt koncepcyjny rewitalizacji chłodni; autorzy projektu: Martyna Ziółkowska, Justyna Mazur, Marek Obajtek z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.
Poziom -1 / I nagroda w konkursie studenckim na projekt koncepcyjny rewitalizacji chłodni; autorzy projektu: Martyna Ziółkowska, Justyna Mazur, Marek Obajtek z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.
Poziom 1 / I nagroda w konkursie studenckim na projekt koncepcyjny rewitalizacji chłodni; autorzy projektu: Martyna Ziółkowska, Justyna Mazur, Marek Obajtek z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.
Poziom 2 / I nagroda w konkursie studenckim na projekt koncepcyjny rewitalizacji chłodni; autorzy projektu: Martyna Ziółkowska, Justyna Mazur, Marek Obajtek z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.
Poziom 3 / I nagroda w konkursie studenckim na projekt koncepcyjny rewitalizacji chłodni; autorzy projektu: Martyna Ziółkowska, Justyna Mazur, Marek Obajtek z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.
Poziom 4 / I nagroda w konkursie studenckim na projekt koncepcyjny rewitalizacji chłodni; autorzy projektu: Martyna Ziółkowska, Justyna Mazur, Marek Obajtek z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.
Poziom 5 / I nagroda w konkursie studenckim na projekt koncepcyjny rewitalizacji chłodni; autorzy projektu: Martyna Ziółkowska, Justyna Mazur, Marek Obajtek z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.
Przekroje / I nagroda w konkursie studenckim na projekt koncepcyjny rewitalizacji chłodni; autorzy projektu: Martyna Ziółkowska, Justyna Mazur, Marek Obajtek z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Obrady jury porawdzone byly w składzie:
Romuald Loegler – Wydział Architektury PB,
Małgorzata Dolistowska – Wydział Architektury PB,
Tomasz Kukawski – Wydział Architektury PB,
Kobas Laksa – artysta sztuk wizualnych,
Bogdan Pszonak – Wydział Architektury PB,
Mirosław Siemionow – SARP o. Białystok,
Monika Szewczyk – Galeria Arsenał w Białymstoku.

Organizatorem konkursu była Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku oraz Wydział Architektury Politechniki Białostockiej.

Białostocka Chłodnia

Budynek białostockiej chłodni mimo, iż powstał w okresie panującego w polskiej sztuce socrealizmu, jest znakomitym przykładem architektury modernizmu. Jego masywna bryła, zaakcentowana jedynie niewielkimi otworami okiennymi i wentylacyjnymi, została całkowicie podporządkowana funkcji. Jest to jedyny tego rodzaju i skali obiekt na terenie województwa i jeden z niewielu tego typu budynków w Polsce. Ta charakterystyczna, pod wieloma względami wyjątkowa architektura mogłaby stać się jednym z symboli Białegostoku. Niestety, w ostatnim czasie konserwator zabytków umorzył postępowanie dotyczące wpisu budynku do rejestru zabytków. Zachowanie obiektu jest więc uzależnione od charakteru zrealizowanej na tym terenie w przyszłości inwestycji.

Tagi: architektura urbanistyka rewitalizacja

Domy jednorodzinne

Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024
Projekt Willa Biała Magnolia to kolejna próba zmiany zastanego porządku rzeczy na krakowskiej dzi...
Luty 28, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Materiały budowlane

Realizacja marzenia o własnym domu to dla wielu z nas szczyt ambicji i synonim życiowego sukcesu...
Marzec 14, 2024
Wygląd biura ma ogromny wpływ na atmosferę pracy. To, na jaką kolorystykę postawisz i jakie mebl...
Marzec 12, 2024

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024