Polska i Świat

Styczeń 30, 2012

Centrum Dialogu Przełomy

Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, autor projektu: KWK Promes
Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, autor projektu: KWK Promes

26 stycznia 2012 roku ruszyła budowa Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. Planowana inwestycja ma powstać do 2014 roku.

Projekt Muzeum wyłoniono na drodze konkursu w 2009 roku. Autorem zwycięskiego projektu jest pracownia KWK Promes.

Przedmiotem konkursu było opracowanie:

- koncepcji architektonicznej budynku Centrum Dialogu „Przełomy” wraz z zagospodarowaniem terenu;

- koncepcji zagospodarowania fragmentu tzw. „Złotego Szlaku”;

- koncepcji zabudowy części kwartałów w rejonie ulic: Alei Papieża Jana Pawła II, ul. Obrońców Stalingradu, ul. Kaszubskiej, Alei Papieża Jana Pawła II, ul. Małopolskiej, al. Wyzwolenia.

Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, autor projektu: KWK Promes
Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, autor projektu: KWK Promes
Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, autor projektu: KWK Promes

Autorski opis projektu

Plac Solidarności. Dwie tradycje

Plac Solidarności był przed wojną reprezentacyjnym kwartałem o zwartej zabudowie. Ta historia zapisana została nie tylko na fotografiach, ale także w otaczającej plac przestrzeni.

Na skutek wojennych wyburzeń, kwartał pomiędzy sąsiadującymi otwarciami, wtopił się w nie do końca zdefiniowaną pustkę o nieregularnym obrysie.

Współczesną tożsamość miejsca, utrwalonego w świadomości społecznej jako miejski skwer i miejsce pamięci, kształtuje w dużej mierze wymiar sentymentalny, pamiątkowy, pozostawiając na drugim planie jego walory przestrzenne.

Dwie sprzeczne tradycje: kwartału i placu, były punktem wyjścia dla projektu - urbanistycznej hybrydy, która domyka przestrzeń jak kwartał, zachowując jednocześnie walory otwartej przestrzeni publicznej.

Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, autor projektu: KWK Promes

Nowy Plac Solidarności. Przestrzeń publiczna

Naturalną konsekwencją decyzji o zachowaniu otwartego charakteru placu było ukrycie większości kubatury projektowanego obiektu pod ziemią. Układ uformowany przez naziemną część kubatury budynku został dopełniony wyniesieniem, stanowiącym domknięcie wnętrza urbanistycznego i izolację od ruchliwej ulicy. Projekt uwzględnia uwarunkowania przestrzenne i funkcjonalne – zachowuje kierunki istniejących traktów ruchu pieszego oraz ścieżkę rowerową biegnącą po obrzeżu kwartału. Wypłaszczenia pomiędzy wzniesieniami stanowią przedpole i scalają przestrzeń pomiędzy sąsiednimi budynkami.

Interwencje w mniejszej skali obejmują ukształtowanie otwartej, audytoryjnej przestrzeni przez wykorzystanie elementów tworzących nową płaszczyznę placu.

Plac ma funkcjonować w powiązaniu z Muzeum Narodowym PRZEŁOMY jako miejsce zgromadzeń podczas uroczystości – sprzyja temu jego amfiteatralna, 'dośrodkowa' forma. Na placu znajduje się również główne wejście do budynku.

Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, autor projektu: KWK Promes

Pod powierzchnią. Centrum Dialogu 'Przełomy'

Pomysł na budynek Muzeum Narodowego PRZEŁOMY zrodził się równolegle z koncepcją przestrzennego ukształtowania placu. Część naziemna została zredukowana wyłącznie do funkcji związanych ze strefą wejściową. Większość kubatury, w tym cała przestrzeń ekspozycyjna i funkcje dodatkowe znajdują się poniżej poziomu terenu. Komunikacja między poziomami odbywa się płynnie i intuicyjnie. Zewnętrzna pochylnia na placu Solidarności, sprowadza zwiedzających do wejścia głównego, i dalej do przestronnego holu, do którego można się dostać również bezpośrednio od ulicy Św. Piotra i Pawła. Z holu na ekspozycję prowadzą schody, równoległe do wejściowej pochylni. Ekspozycja to otwarta, częściowo dwukondygnacyjna przestrzeń pozwalająca na pełną swobodę w kształtowaniu ekspozycji wystawienniczej.

Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, autor projektu: KWK Promes

O Muzeum

Muzeum poświęcone zostało powojennej historii miasta. Przestrzeń ekspozycyjna podzielono na pięć części: Obcy wśród swoich (geneza "przełomów" - granica, migracje, stocznia), Niepokorne miasto (Grudzień '70/Styczeń '71), Droga do wolności (Sierpień '80/Grudzień '81 i stan wojenny), Koniec i początek (Sierpień '88/Czerwiec '89). Przewidziaqno również przestrzeń ekspozycyjną na wystawy czasowe.

Tagi: szczecin muzeum architektura KWK Promes Robert Konieczny

Domy jednorodzinne

Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024
Projekt Willa Biała Magnolia to kolejna próba zmiany zastanego porządku rzeczy na krakowskiej dzi...
Luty 28, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Materiały budowlane

Wygląd biura ma ogromny wpływ na atmosferę pracy. To, na jaką kolorystykę postawisz i jakie mebl...
Marzec 12, 2024
Źródło www.in360.pl
Umywalka wisząca to kwintesencja nowoczesności i funkcjonalności, idealna do każdej łazienki. Je...
Marzec 11, 2024

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024