Polska i Świat

Marzec 24, 2016

Centrum handlowe wg Daniela Libeskinda

Centrum handlowe w hitrorycznym centrum Düsseldorfu, według projektu Daniela Libeskinda
Centrum handlowe w hitrorycznym centrum Düsseldorfu, według projektu Daniela Libeskinda

Aleja Królewska w Düsseldorfie uważana jest za jedną z najpiękniejszych niemieckich ulic. Miejsce to od zawsze słynęło z luksusowych domów mody i zjawiskowego kanału płynącego wzdłuż deptaka. Od niedawna, stałym punktem wycieczek po stolicy Nadrenii-Westfalii jest także Kö-Bogen, centrum handlowe zaprojektowane przez Daniela Libeskinda.

Bulwar, przy którym znajduje się Kö-Bogen, leży w centrum Düsseldorfu. Zastąpił on, w początkach XIX wieku znajdujące się w tym miejscu fortyfikacje. Z czasem, do płynącej wzdłuż niego fosy skierowano wodę z rzeki Düssel, a deptak obsadzono kasztanowcami. Przez ponad dwieście lat punkt ten stanowił turystyczne serce miasta.

Centrum handlowe Kö-Bogen

Obiekt zlokalizowany na północnym krańcu słynnego bulwaru i składa się z dwóch budynków. Ich fasady stanowią połączenie lśniących przeszkleń z matowymi blokami białego kamienia. Dodatkowy kontrast uzyskano urozmaicając, surową w kształcie bryłę, fantazyjnymi, skośnymi wycięciami. Wewnątrz, na powierzchni 9 000 metrów kwadratowych, mieszczą się prestiżowe biura, restauracje i sklepy.

fot.: Trilux

 

Architekci krajobrazu (pracownia FSWLA GmbH) wraz z miejskimi urbanistami zadbali również o to, by do maksimum wykorzystać potencjał okolicy i wkomponować konstrukcję w pełne zieleni otoczenie kanału. Jednym z ciekawszych środków zastosowanych w tym celu, było umieszczenie we wcięciach w bryle budynków wiszących ogrodów, korespondujących z okalającym budynek drzewami. Niezwykle atrakcyjny rezultat uzyskano także dzięki wykorzystanemu oświetleniu zewnętrznemu. – Projektując iluminację ścieżek przy Kö-Bogen, wybrano minimalistyczne i dyskretne słupy oświetleniowe doskonale współgrające z kompozycją nowoczesności i natury marki Trilux – mówi projektant oświetlenia Maciej Gronert. – Po zmroku ich światło tworzy niezwykłą atmosferę miejsca, odbijając się w powierzchni wody. Dzięki wykorzystaniu technologii wielosoczewkowej, oprawy dają jednorodne, wolne od olśnień światło, przy poborach energetycznych o 40% mniejszych niż w przypadku rozwiązań konwencjonalnych .

Chcący dostać się na drugą stronę oświetlonego kolumnadą opraw kanału przechodnie mogą skorzystać z ażurowego mostu Landskronenbrücke, w balustrady którego wkomponowano emitujące światło diody. Szczególnie po zmroku kładka jawi się jako dyskretne, ale efektowne przejście pomiędzy architektoniczną nowoczesnością Kö-Bogen a naturalną zielenią ogrodu Hofgarten. – Zręcznie łącząc główny park miejski ze starówką oraz poszerzając przestrzeń publiczną dzięki wpleceniu w bryłę budynku elementów krajobrazu, stworzono multifunkcjonalny obiekt komercyjny, który stał się dynamiczną atrakcją w sercu Düsseldorfu – czytamy na stronie Studia Libeskind.

fot.: Trilux

 

Centrum Kö-Bogen zostało uznane za najlepszy projekt w kategorii Regeneracji Tkanki Miejskiej (Best Urban Regeneration Project) konkursu MIPIM 2014, organizowanego w ramach prestiżowych targów inwestycyjnych, których tegoroczna edycja odbędzie się w Cannes.

Tagi: budynki Daniel Libeskind

Domy jednorodzinne

Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024
Projekt Willa Biała Magnolia to kolejna próba zmiany zastanego porządku rzeczy na krakowskiej dzi...
Luty 28, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Materiały budowlane

Wygląd biura ma ogromny wpływ na atmosferę pracy. To, na jaką kolorystykę postawisz i jakie mebl...
Marzec 12, 2024
Źródło www.in360.pl
Umywalka wisząca to kwintesencja nowoczesności i funkcjonalności, idealna do każdej łazienki. Je...
Marzec 11, 2024

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024