Polska i Świat

Wrzesień 13, 2010

Muzeum Lotnictwa Polskiego

Muzeum Lotnicta Polskiego - nowy gmach, autorzy projektu: Pysall.Ruge Architekten
Muzeum Lotnicta Polskiego - nowy gmach, autorzy projektu: Pysall.Ruge Architekten

Nowy budynek kształtem przypomina śmigło; posiada ponad 4 tysiące metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej. Każde skrzydło pełni inną funkcję. Dwa są przeznaczone na cele ekspozycyjne. W trzecim znajdują się biura, sale konferencyjne, biblioteka z czytelnią, restauracja, kino, recepcja z kasami biletowymi i informacją na temat muzeum.

Projekt jeszcze przed rozpoczęciem realizacji nabrał rozgłosu. W 2009 roku jego autorzy zostali zaproszeni na VII Międzynarodowe Biennale Architektury w Sao Paulo, gdzie prezentowali swoją koncepcję MLP. Był również przedstawiany w centrum architektury w Berlinie, poświęconej architekturze krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Na drugą połowę września 2010 roku zaplanowane jest uroczyste otwarcie nowego gmachu Muzeum. Autorem projektu jest polsko-niemieckia pracownia Pysall.Ruge Architekten z siedzibą w Berlinie. W skład zespołu weszli: Justus Pysall, Peter Ruge i Bartłomiej Kisielewski.

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie - nowy gmach

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie - nowy gmach

Historia Muzeum
Muzeum Lotnictwa Polskiego funkcjonuje na terenach dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny (jednego z najstarszych lotnisk wojskowych na świecie). Lotnisko to powstało w 1912 w związku z rozwojem lotnictwa Austro-Węgier. W 1917 roku stało się jednym z punktów etapowych pierwszej w Europie regularnej pocztowej linii lotniczej łączącej Wiedeń z Kijowem i Odessą. Początkowo zajmowało obszar 55 ha i zawierało bazę oddziału lotniczego. Po odzyskaniu niepodległości i przejęciu obiektów lotniska przez polskie władze wojskowe zorganizowano pierwszą polską jednostkę bojową tzw. Eskadryllę Lotniczą (później 1 Eskadra). Następnie bazę rozbudowano tworząc warsztaty remontowo-produkcyjne, Niższą Szkołę Pilotów i kolejne eskadry. W 1921 powstał w oparciu o istniejące zaplecze techniczne 2 Pułk Lotniczy. W połowie lat 20. polskie władze wojskowe podjęły decyzję o rozbudowie lotniska. 18 lipca 1923 otwarto Cywilną Stację Lotniczą Kraków, czego efektem było powstanie drugiego co do wielkości lotniska w Polsce. W 1938 uruchomiono linię międzynarodową Warszawa-Kraków-Budapeszt. W czasie II wojny światowej lotnisko przejęli Niemcy, po wojnie po odzyskaniu niepodległości straciło swoje znaczenie ze względu na rozwój urbanistyczny okolicznych terenów. W 1963 zostało zlikwidowane. W 2006 roku wpisano zespół obiektów lotniska do rejestru zabytków.

Źródło: Muzeum Lotnictwa Polskiego

Tagi: Muzeum Lotnicta Polskiego muzeum architektura Kraków

Domy jednorodzinne

Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024
Projekt Willa Biała Magnolia to kolejna próba zmiany zastanego porządku rzeczy na krakowskiej dzi...
Luty 28, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Materiały budowlane

Realizacja marzenia o własnym domu to dla wielu z nas szczyt ambicji i synonim życiowego sukcesu...
Marzec 14, 2024
Wygląd biura ma ogromny wpływ na atmosferę pracy. To, na jaką kolorystykę postawisz i jakie mebl...
Marzec 12, 2024

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024