Mapa serwisu
Nie jesteś zalogowany
Zaloguj się
Zarejestruj się

Polska i Świat

Twój Dom - dialog z tradycją

I nagroda w konkursie na projekt architektoniczno-budowlany domu jednorodzinnego wpisującego się w krajobraz wiejski województwa warmińsko-mazurskiego.  - pracownia architektoniczna „AA” s.c., Gdańsk

I nagroda w konkursie na projekt architektoniczno-budowlany domu jednorodzinnego wpisującego się w krajobraz wiejski województwa warmińsko-mazurskiego. - pracownia architektoniczna „AA” s.c., Gdańsk

Wyniki konkursu na projekt architektoniczno-budowlany domu jednorodzinnego wpisującego się w krajobraz wiejski województwa warmińsko-mazurskiego.

Cel konkursu

Celem konkursu było znalezienie i popularyzacja nowych wzorców zabudowy jednorodzinnej będących kontynuacją tradycji budownictwa wiejskiego.

Zadanie konkursowe

Zadaniem uczestników konkursu było zaprojektowanie wolnostojącego domu jednorodzinnego o powierzchni do 175 m2 netto przeznaczonego dla czteroosobowej rodziny (rodzice + dwójka dzieci), z garażem na dwa samochody i pomieszczeniem gospodarczym. Parter domu miał być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Projekt miał być przygotowany jako projekt powtarzalny do realizacji na terenach wiejskich województwa. Autorzy winni byli wskazać, w jakim rejonie dom powinien być realizowany.

I nagroda - pracownia architektoniczna „AA” s.c., Gdańsk

Zespół autorski w składzie: Andrzej Błażko, Michał Dąbrowski, Dorota Krupińska, Magdalena Zawada

I nagroda - pracownia architektoniczna „AA” s.c., Gdańsk

Uzasadnienie Sądu Konkursowego
Udana interpretacja tradycyjnej zabudowy. Nawiązanie do lokalnych wzorców takich jak materiał i proporcje brył zestawione z jednoznacznie współczesną formą, uzyskaną za pomocą układu kompozycyjnego i detalu. Forma architektury odpowiada funkcji: otwarcie od strony ogrodu, pełna elewacja z niewielkimi otworami od strony drogi. Czytelne rozwiązanie rzutu, dobre, współczesne zagospodarowanie otoczenia, ciekawe, klarowne wnętrza.
Niewykorzystana szansa funkcjonalnego powiązania części gospodarczej i mieszkalnej. Wątpliwości budzi formalizm trójkątnego zakończenia otworu okiennego w ścianie szczytowej.

II nagroda - Górnik Architekci Pracownia Projektowa, Sosnowiec

Zespół autorski w składzie: Mateusz Górnik, Magdalena Górnik

II nagroda - Górnik Architekci Pracownia Projektowa, Sosnowiec

Uzasadnienie Sądu Konkursowego
Projekt elegancki w swej powściągliwej próbie odwołania się do tradycyjnego wzorca zabudowy. Klarowny i czytelny plan. Udany pomysł umieszczenia w prześwicie pomiędzy częścią gospodarczą i mieszkalną - formy zewnętrznego pokoju „pod dachem” oraz nawiązania do formy wierzei w otworach drzwiowych. Tradycyjne, ceramiczne materiały zestawione z ciemnymi, drewnianymi okiennicami.
Przeskalowane i nie do końca zrozumiałe gzymsy w pasie na poziomie stropu nad parterem i podziały kominów.

III nagroda - Pracownia Projektowa Architektoniczno-Budowlana i Obsługa Inwestycyjna „Orlewski”, Rzeszów

Zespół autorski w składzie: Danuta Orlewska

III nagroda - Pracownia Projektowa Architektoniczno-Budowlana i Obsługa Inwestycyjna „Orlewski”, Rzeszów

Uzasadnienie Sądu Konkursowego

Udana kontynuacja tradycyjnej formy wyrażona poprzez układ budynków, materiał i proporcje brył. Prostota i minimalizm. Dobry układ funkcjonalny z ustawionym w centrum domu dwustronnym kominkiem stanowiącym serce domu oraz patio w części dziennej.
Dyskusyjny balkon między budynkiem mieszkalnym i gospodarczym oraz forma jego zadaszenia.

III nagroda- Now Biuro Architektoniczne Sp. z o.o., Łódź

Zespół autorski w składzie: Andrzej Owczarek, Marta Błaszczykiewicz, Marta Dzierżawska, Dariusz Ejbich, Bartosz Malinowski, Piotr Podsadny, Remigiusz Strzelecki

III nagroda- Now Biuro Architektoniczne Sp. z o.o., Łódź

Uzasadnienie Sądu Konkursowego
Ciekawa interpretacja tradycyjnego siedliska. Interesujący podział na część dzienną, nocną i gospodarczą w ramach oddzielnych brył, co umożliwiło zmniejszenie skali zabudowy i wydzielenie atrakcyjnych, kameralnych przestrzeni zewnętrznych. Przedłużeniem posadzek w domu są zewnętrzne drewniane trapy, pozwala to na lepsze związanie domu z otoczeniem. Dobre proporcje całego założenia i współczesna kompozycja otworów.

O konkursie

Konkurs to pierwszy etap programu, który ma zwrócić uwagę na jakość krajobrazu województwa warmińsko - mazurskiego, doprowadzić do jego poprawy i harmonijnego rozwoju.

Organizatorami konkursu był Samorząd Województwa warmińsko-Mazurskiego, we współpracy z Krajowym Ośrodkiem Badań i Dokumentacji Zabytków Oddziałem Terenowym w Olsztynie. Wsparcia merytorycznego i organizacyjnego udzielił Olsztyński Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP.

Prace oceniał siedmioosobowy Sąd Konkursowy złożony z przedstawicieli organizatorów i zainteresowanych środowisk, w składzie:
1. arch. Maciej Miłobędzki (SARP o/Warszawa) – Przewodniczący Sądu Konkursowego;
2. arch. Joanna Porębska (SARP o/Warszawa) - Sędzia Referent;
3. arch. Sławomir Hryniewicz (SARP o/Olsztyn) - Sędzia Konkursu;
4. arch. Grzegorz Dżus (SARP o/Olsztyn)– Sędzia Konkursu;
5. Iwona Liżewska (Dyrektor Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Olsztynie) - Sędzia Konkursu;
6. Barbara Zalewska (Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków) - Sędzia Konkursu;
7. Jacek Wysocki (Warmińsko-Mazurskie Biuro Planowania Przestrzennego) - Sędzia Konkursu.
Sekretarzem Organizacyjnym Konkursu była arch. Ewa Rombalska (SARP o/Olsztyn).

Dodano: 23/12/2010, Zmodyfikowano: 03/01/2011
Powrót do kategorii: Polska i Świat

Komentarze

hmm

Dodano: Piątek, 14 Styczeń 2011, 09:38, Autor: AA

Ja bym się przychylił do opinii o słabym konkursie. Widziałem nadesłane prace w większej ilości na innej stronie. Sam nie brałem udziału z braku czasu, ale też wiedziałem, że jakbym robił, to wolałbym dopracować wszystko. Tutaj sporo prac było puszczonych - idee widać wzięte z wcześniejszych prac lub prezentacyjnie zrobione na odwal. Generalnie nie widać było też szukania w folklorze tradycji, a bardziej o prezentację kolejnego archetypizowania architektury do domków uniwersalnych. Zaskoczył mnie - powtarzając się - tak słaby poziom graficzny przedstawienia pomysłów (szczególnie, że autorami pewnie są w większości studenci, którzy akurat bardziej, niż merytorycznie myślą zwykle 'ładnym renderem'). Nawet wyróżnione biuro NOW wyjątkowo słabo ideowo i wizualnie;/ Nie widzę kandydata na 1 nagrodę.

nie oceniaj książki po okładce

Dodano: Niedziela, 02 Styczeń 2011, 20:31, Autor: jurasoo

Nie byłbym taki krytyczny, jak mój przedmówca. Przedstawione wizualizacje są zupełnie dobre (zwłaszcza miejsca 1 i 2) i widać z nich dużo ciekawych pomysłów. Szczególnie podoba mi się w tych dwóch sposób połączenia budynku gospodarczego/garażu z budynkiem głównym. Trzeba mieć na uwadze, że oba budynki mają charakter współczesny i dobrze nawiązują do tradycyjnej architektury, jednocześnie nie kopiując jej. Dobrze, że budynki nie są nadmiernie rozbudowane i tym samym osiągalne dla typowego inwestora. Za minus uznałbym to, że budynki sprawdzą się na działkach z dość szerokim frontem. Generalnie pozytywnie!

slabizna

Dodano: Niedziela, 02 Styczeń 2011, 17:41, Autor: user12

Nie brałem udziału w konkursie, ale czytalem regulamin. Bardzo bylem ciekaw co uczestnicy wymyslą. Mialem w rekach dwie ksiazki na temat architektury warmi_i_mazur i kilka pomyslow. A tu widze ze rezultaty mizerne, slabizna i cienizna.

Newsletter

facebook

Aktualności

Konkurs na Zespół Szkół Muzycznych w Poznaniu

[16/01/2015]

Celem konkursu jest wybranie spośród złożonych prac konkursowych najlepszej pracy, której autorzy otrzymają zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie wielobranżowej... więcej

MOLEWA, MOUNT LU ESTATE OF WORLD ARCHITECTURE, RUICHANG

[16/01/2015]

The Hua Yan group, one of China’s premier developers of cultural projects, announces thelaunch of an international project competition in one phase to design sixteen prestigious building complexes... więcej

Re: łazienka

[25/01/2015]

Bardzo ciekawe meble łazienkowe można znaleźć w sklepie Brico. Warto tu zajrzeć: http://www.bricomiechow.pl/umeblowanie.html . Ceny są przystępne, a jakość naprawdę swietna. więcej

Re: Oryginalna lampa

[24/01/2015]

Mnie się spodobały takie proste kinkiety coś jak http://lampydomowe.pl/AQUAFORM-m80.html ale nie wiem czy to do każdego pomieszczenia pasuje... więcej

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×