Mapa serwisu
Nie jesteś zalogowany
Zaloguj się
Zarejestruj się

Polska i Świat

Twój Dom - dialog z tradycją

I nagroda w konkursie na projekt architektoniczno-budowlany domu jednorodzinnego wpisującego się w krajobraz wiejski województwa warmińsko-mazurskiego.  - pracownia architektoniczna „AA” s.c., Gdańsk

I nagroda w konkursie na projekt architektoniczno-budowlany domu jednorodzinnego wpisującego się w krajobraz wiejski województwa warmińsko-mazurskiego. - pracownia architektoniczna „AA” s.c., Gdańsk

Wyniki konkursu na projekt architektoniczno-budowlany domu jednorodzinnego wpisującego się w krajobraz wiejski województwa warmińsko-mazurskiego.

Cel konkursu

Celem konkursu było znalezienie i popularyzacja nowych wzorców zabudowy jednorodzinnej będących kontynuacją tradycji budownictwa wiejskiego.

Zadanie konkursowe

Zadaniem uczestników konkursu było zaprojektowanie wolnostojącego domu jednorodzinnego o powierzchni do 175 m2 netto przeznaczonego dla czteroosobowej rodziny (rodzice + dwójka dzieci), z garażem na dwa samochody i pomieszczeniem gospodarczym. Parter domu miał być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Projekt miał być przygotowany jako projekt powtarzalny do realizacji na terenach wiejskich województwa. Autorzy winni byli wskazać, w jakim rejonie dom powinien być realizowany.

I nagroda - pracownia architektoniczna „AA” s.c., Gdańsk

Zespół autorski w składzie: Andrzej Błażko, Michał Dąbrowski, Dorota Krupińska, Magdalena Zawada

I nagroda - pracownia architektoniczna „AA” s.c., Gdańsk

Uzasadnienie Sądu Konkursowego
Udana interpretacja tradycyjnej zabudowy. Nawiązanie do lokalnych wzorców takich jak materiał i proporcje brył zestawione z jednoznacznie współczesną formą, uzyskaną za pomocą układu kompozycyjnego i detalu. Forma architektury odpowiada funkcji: otwarcie od strony ogrodu, pełna elewacja z niewielkimi otworami od strony drogi. Czytelne rozwiązanie rzutu, dobre, współczesne zagospodarowanie otoczenia, ciekawe, klarowne wnętrza.
Niewykorzystana szansa funkcjonalnego powiązania części gospodarczej i mieszkalnej. Wątpliwości budzi formalizm trójkątnego zakończenia otworu okiennego w ścianie szczytowej.

II nagroda - Górnik Architekci Pracownia Projektowa, Sosnowiec

Zespół autorski w składzie: Mateusz Górnik, Magdalena Górnik

II nagroda - Górnik Architekci Pracownia Projektowa, Sosnowiec

Uzasadnienie Sądu Konkursowego
Projekt elegancki w swej powściągliwej próbie odwołania się do tradycyjnego wzorca zabudowy. Klarowny i czytelny plan. Udany pomysł umieszczenia w prześwicie pomiędzy częścią gospodarczą i mieszkalną - formy zewnętrznego pokoju „pod dachem” oraz nawiązania do formy wierzei w otworach drzwiowych. Tradycyjne, ceramiczne materiały zestawione z ciemnymi, drewnianymi okiennicami.
Przeskalowane i nie do końca zrozumiałe gzymsy w pasie na poziomie stropu nad parterem i podziały kominów.

III nagroda - Pracownia Projektowa Architektoniczno-Budowlana i Obsługa Inwestycyjna „Orlewski”, Rzeszów

Zespół autorski w składzie: Danuta Orlewska

III nagroda - Pracownia Projektowa Architektoniczno-Budowlana i Obsługa Inwestycyjna „Orlewski”, Rzeszów

Uzasadnienie Sądu Konkursowego

Udana kontynuacja tradycyjnej formy wyrażona poprzez układ budynków, materiał i proporcje brył. Prostota i minimalizm. Dobry układ funkcjonalny z ustawionym w centrum domu dwustronnym kominkiem stanowiącym serce domu oraz patio w części dziennej.
Dyskusyjny balkon między budynkiem mieszkalnym i gospodarczym oraz forma jego zadaszenia.

III nagroda- Now Biuro Architektoniczne Sp. z o.o., Łódź

Zespół autorski w składzie: Andrzej Owczarek, Marta Błaszczykiewicz, Marta Dzierżawska, Dariusz Ejbich, Bartosz Malinowski, Piotr Podsadny, Remigiusz Strzelecki

III nagroda- Now Biuro Architektoniczne Sp. z o.o., Łódź

Uzasadnienie Sądu Konkursowego
Ciekawa interpretacja tradycyjnego siedliska. Interesujący podział na część dzienną, nocną i gospodarczą w ramach oddzielnych brył, co umożliwiło zmniejszenie skali zabudowy i wydzielenie atrakcyjnych, kameralnych przestrzeni zewnętrznych. Przedłużeniem posadzek w domu są zewnętrzne drewniane trapy, pozwala to na lepsze związanie domu z otoczeniem. Dobre proporcje całego założenia i współczesna kompozycja otworów.

O konkursie

Konkurs to pierwszy etap programu, który ma zwrócić uwagę na jakość krajobrazu województwa warmińsko - mazurskiego, doprowadzić do jego poprawy i harmonijnego rozwoju.

Organizatorami konkursu był Samorząd Województwa warmińsko-Mazurskiego, we współpracy z Krajowym Ośrodkiem Badań i Dokumentacji Zabytków Oddziałem Terenowym w Olsztynie. Wsparcia merytorycznego i organizacyjnego udzielił Olsztyński Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP.

Prace oceniał siedmioosobowy Sąd Konkursowy złożony z przedstawicieli organizatorów i zainteresowanych środowisk, w składzie:
1. arch. Maciej Miłobędzki (SARP o/Warszawa) – Przewodniczący Sądu Konkursowego;
2. arch. Joanna Porębska (SARP o/Warszawa) - Sędzia Referent;
3. arch. Sławomir Hryniewicz (SARP o/Olsztyn) - Sędzia Konkursu;
4. arch. Grzegorz Dżus (SARP o/Olsztyn)– Sędzia Konkursu;
5. Iwona Liżewska (Dyrektor Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Olsztynie) - Sędzia Konkursu;
6. Barbara Zalewska (Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków) - Sędzia Konkursu;
7. Jacek Wysocki (Warmińsko-Mazurskie Biuro Planowania Przestrzennego) - Sędzia Konkursu.
Sekretarzem Organizacyjnym Konkursu była arch. Ewa Rombalska (SARP o/Olsztyn).

Dodano: 23/12/2010, Zmodyfikowano: 03/01/2011
Powrót do kategorii: Polska i Świat

Komentarze

hmm

Dodano: Piątek, 14 Styczeń 2011, 08:38, Autor: AA

Ja bym się przychylił do opinii o słabym konkursie. Widziałem nadesłane prace w większej ilości na innej stronie. Sam nie brałem udziału z braku czasu, ale też wiedziałem, że jakbym robił, to wolałbym dopracować wszystko. Tutaj sporo prac było puszczonych - idee widać wzięte z wcześniejszych prac lub prezentacyjnie zrobione na odwal. Generalnie nie widać było też szukania w folklorze tradycji, a bardziej o prezentację kolejnego archetypizowania architektury do domków uniwersalnych. Zaskoczył mnie - powtarzając się - tak słaby poziom graficzny przedstawienia pomysłów (szczególnie, że autorami pewnie są w większości studenci, którzy akurat bardziej, niż merytorycznie myślą zwykle 'ładnym renderem'). Nawet wyróżnione biuro NOW wyjątkowo słabo ideowo i wizualnie;/ Nie widzę kandydata na 1 nagrodę.

nie oceniaj książki po okładce

Dodano: Niedziela, 02 Styczeń 2011, 19:31, Autor: jurasoo

Nie byłbym taki krytyczny, jak mój przedmówca. Przedstawione wizualizacje są zupełnie dobre (zwłaszcza miejsca 1 i 2) i widać z nich dużo ciekawych pomysłów. Szczególnie podoba mi się w tych dwóch sposób połączenia budynku gospodarczego/garażu z budynkiem głównym. Trzeba mieć na uwadze, że oba budynki mają charakter współczesny i dobrze nawiązują do tradycyjnej architektury, jednocześnie nie kopiując jej. Dobrze, że budynki nie są nadmiernie rozbudowane i tym samym osiągalne dla typowego inwestora. Za minus uznałbym to, że budynki sprawdzą się na działkach z dość szerokim frontem. Generalnie pozytywnie!

slabizna

Dodano: Niedziela, 02 Styczeń 2011, 16:41, Autor: user12

Nie brałem udziału w konkursie, ale czytalem regulamin. Bardzo bylem ciekaw co uczestnicy wymyslą. Mialem w rekach dwie ksiazki na temat architektury warmi_i_mazur i kilka pomyslow. A tu widze ze rezultaty mizerne, slabizna i cienizna.

Newsletter

facebook

Aktualności

San Francisco House of Music.

[26/10/2016]

The project wants to become an important link between the past and the present of the city.This new space, in addition to the Opera in the War Memorial Opera House, will be a place where new trend... więcej

EXPERIENTIAL BEER GARDEN COMPETITION

[26/10/2016]

Beer has always been a part of human history, from Ancient Egypt (where wages were paid in beer) to Ireland (where beer was the gods’ nectar of immortality), to name but a few examples. więcej

Asystent Architekta/Gr...

[26/10/2016]

Poszukuje kandydatów na stanowisko asystenta architekta w młodym zespole. Oferujemy pracę przy ciekawych projektach. Dajemy szansę na rozwój osobisty w wymagającym i profesjonalnym środowisku ze śc... więcej

Zatrudnie Architektke/...

[26/10/2016]

w młodym i dynamicznie rozwijającym się zespole.
Oferuje pracę przy ciekawych projektach, mały biurowiec i ekskluzywna restauracja.
Inne obiekty to teatry, rezydencje, projekty eksperymentalne.... więcej

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×