Projekty domów jednorodzinnych

Sierpień 26, 2014

Energooszczędna ceglana willa

Energooszczędna ceglana willa- wizualizacja 01
Średnia ocen:
Oceń projekt:
Powierzchnia użytkowa: powyżej 200 m2
Powierzchnia zabudowy: 263,00 m2
Wysokość: 8,76 m
Technologia: budynek energooszczędnych- technologia tradycyjna
Charakter: nowoczesny
Minimalna szerokość działki: 33,50 m
Kąt nachylenia dachu: 45,00 o
Garaż: tak
Piwnica: nie
Dach: spadzisty
Ilość kondygnacji: dwie
Pracownia: MIDI Pracownia Architektoniczna Alicja Karaś

Galeria

Energooszczędna ceglana willa- wizualizacja 02
Energooszczędna ceglana willa- wizualizacja 03
Energooszczędna ceglana willa- rzut parteru
Energooszczędna ceglana willa- rzut piętra

ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ
Budynek posiada bardzo niskie zapotrzebowanie na energię potrzebną do jego ogrzania- 38 kWh/m2 na rok (tradycyjne domy w Polsce mają zapotrzebowanie na poziomie około 120 kWh/m2 na rok). Tak dobry wynik udało się uzyskać dzięki odpowiednio zbitej bryle budynku, optymalnemu usytuowaniu domu na działce, zastawaniu odpowiednich detali architektonicznych wykluczających występowanie mostków cieplnych, i optymalnemu systemowi ogrzewania.

INSPIRACJA
Ta podmiejska willa jest silnie osadzona w kontekście miejsca. W niewielkiej miejscowości (oddalonej 15 km od Gdańska), w której zlokalizowany jest dom, znajduje się wiele tradycyjnych ceglanych budynków, w tym: domów, budynków gospodarczych oraz zabytków techniki. Mury tych budynków zostały wykonane bardzo starannie przy użyciu tradycyjnych technik. Cegła w tych obiektach nie jest jedynie budulcem- dzięki użyciu bogatych wątków ceglanych i starannie wykonanych wiązań jest ona elementem ozdobnym. Ceglana willa ma bardzo nowoczesny charakter, użyliśmy jednak tradycyjnych polskich wątków ceglanych aby nowoczesnej elewacji nadać ponadczasowy charakter i elegancję.

BRYŁA I FUNKCJA
Rezydencję zaprojektowaliśmy na planie litery T. Do domu wchodzimy od strony zachodniej przez nieogrzewany łącznik (łączący dom z garażem) stanowiący ważny, z punktu widzenia energooszczędności, bufor. Wchodzimy do przestrzennego holu, a następnie do salonu zlokalizowanego w południowym skrzydle rezydencji. Z rozległego salonu (wraz z przyległymi otwartymi do salonu strefami ma on metraż 80 m2) rozpościera się piękny widok na leśną polanę. Dalej możemy przejść w głąb do skrzydła wschodniego, gdzie znajduje się bawialnia dzieci oraz gabinet. Na piętrze umiejscowiliśmy cztery sypialnie oraz dwie łazienki. Część nocna rodziców (przestronna sypialnia oraz garderoba i łazienka) jest niezależna od reszty strefy nocnej domu. Pralnia, która również znajduje się na drugiej kondygnacji, posiada dostęp do tarasu na dachu garażu. Strefa techniczna domu została wyrzucona z części mieszkalnej- znajduje się w łączniku pomiędzy domem a garażem.
Dodane przez: midi
Dodano: 26/08/2014

Domy jednorodzinne

Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024
Projekt Willa Biała Magnolia to kolejna próba zmiany zastanego porządku rzeczy na krakowskiej dzi...
Luty 28, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Materiały budowlane

Realizacja marzenia o własnym domu to dla wielu z nas szczyt ambicji i synonim życiowego sukcesu...
Marzec 14, 2024
Wygląd biura ma ogromny wpływ na atmosferę pracy. To, na jaką kolorystykę postawisz i jakie mebl...
Marzec 12, 2024

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024