Zielone innowacje

Maj 16, 2012

Certyfikat LEED

Fot.: Armstrong
Fot.: Armstrong

W Polsce, tak jak na całym świecie, kwestie ochrony środowiska w dziedzinie architektury i budownictwa nabierają coraz większego znaczenia. Dlatego częściej analizuje się zagadnienia, dotyczące zrównoważonej architektury, energooszczędności, ekologicznych materiałach budowlanych.

W związku z nowymi kierunkami rozwoju budownictwa pojawia się tez coraz więcej regulacji formalno-prawnych, które uwzględniają uwarunkowania środowiskowe w każdym aspekcie realizacji inwestycji budowlanej. Istnieją również systemy oceny budynków, rozpatrujących je pod kątem wielu kryteriów i zasad zrównoważonego rozwoju. Jednym z nich jest międzynarodowy i jednen z najbardziej prestiżowych - amerykański LEED.

System certyfikacji LEED

System LEED, czyli Leadership in Energy and Environmental Design, powstał w 1998 roku z inicjatywy niezależnej amerykańskiej organizacji Green Building Council. USGBC zrzesza szkoły, uczelnie wyższe, przedsiębiorstwa i jednostki rządowe, które propagują idee ekologicznego budownictwa, w celu podejmowania szeroko zakrojonych działań na rzecz tworzenia i promowania tzw. „zielonych budynków”.

Certyfikat LEED

LEED jest zbiorem wytycznych tworzących system oceny budynków oparty na standardach USGBC. Certyfikat LEED, o który można ubiegać się dobrowolnie, jest więc dokumentem stwierdzającym poziom spełnionych kryteriów wynikających 
z ustalonych wzorców.

Kryteria oceny według LEED

System LEED ocenia przede wszystkim w jaki sposób obiekty budowlane wpływają na środowisko naturalne. Brane są pod uwagę wszystkie aspekty projektu: usytuowanie budynku, działkę, zużycie materiałów, energii elektrycznej oraz wody, jakość powietrza wewnątrz budynku i aspekty zdrowotne, innowacyjność projektu oraz wpływ wybranych rozwiązań architektonicznych na środowisko naturalne. Oceny dokonuje się na podstawie pięciu głównych kryteriów:

  • zrównoważona lokalizacja inwestycji,
  • efektywność gospodarki wodnej,
  • wykorzystanie energii i atmosfery,
  • wykorzystanie materiałów i zasobów
  • jakość środowiska wewnętrznego.

Dodatkowym kryterium jest innowacyjność w projektowaniu. Stosuje się je w przypadku najbardziej innowacyjnych projektów, gdy wyniki ekspertyzy wykraczają poza pięć podstawowych kategorii. W każdej z kategorii przyznawana jest określona liczba kredytów. Ich suma decyduje następnie, jaki i czy w ogóle dany budynek otrzyma certyfikat LEED.

W zależności od ilości zebranych punktów projekt może uzyskać poziom: Certified, Silver, Gold lub Platinum. Najwyższym poziomem jest certyfikat LEED Platinum (powyżej 80 kredytów).

Kto może się ubiegać o LEED

Ocenie w systemie LEED poddawane są nie tylko nowo budowane obiekty, ale także te już istniejące i te poddawane renowacji Certyfikacja LEED przeprowadzana jest obecnie w 120 krajach na całym świecie.

Aby rozpocząć przygotowanie prac nad dokumentacją LEED, projekt rejestruje się w USGBC. Zespół projektowy wówczas uzyskuje dostęp do strony www.leedonline.com i w miarę postępu prac może umieszczać dokumentację na serwerze USGBC. Projekt deweloperski przeglądany jest przez USGBC w trzech etapach:
1. Precertification – na etapie projektu,
2. Design Review – po zakończeniu dokumentacji projektowej
3. Construction Review–po zakończeniu budowy.

Architektura z certyfikatem LEED Platinium

Jak dotąd, do oceny zgłoszono niemal 25 000 obiektów. Tylko około 100 z nich osiągnęło najwyższy poziom, czyli LEED Platinum. Wśród nich znalazł się budynek głównej siedziby, tak zwany Budynek 701 firmy Armstrong World Industries, producenta sufitów podwieszanych.

Siedziba główna firmy Armstrong w Lancaster, Pensylwania. Fot.: Armstrong

Siedziba główna firmy Armstrong, zwana Budynkiem 701, zlokalizowana jest 
w Lancaster, w Stanie Pensylwania (USA). To trójkondygnacyjny biurowiec 
o powierzchni ponad 10 000 m² złożony z dwóch skrzydeł połączonych atrium oświetlanym światłem dziennym. Wyróżnienie w postaci platynowego certyfikatu firma otrzymała za tak zwaną „Innowacyjność w projektowaniu”. Na decyzję o przyznaniu takiej oceny wpłynęła m.in. doskonała akustyka wnętrz budynku, która bezsprzecznie wpływa na komfort i dobre samopoczucie użytkowników pomieszczeń. – wyjaśniła Anna Baczkowska, architekt i menadżer wsparcia technicznego w firmie Armstrong. Dodatkowo, wybrane sufity charakteryzowały się wysokim współczynnikiem odbicia światła, a dzięki temu pozwoliły również na lepszą dystrybucję światła dziennego 
i sztucznego, przyczyniając się do zmniejszenia zapotrzebowania na energię elektryczną.

Siedziba główna firmy Armstrong w Lancaster, Pensylwania. Fot.: Armstrong

Jednym z celów procesu certyfikacji było także osiągnięcie znaczącej redukcji zużycia wody w budynku. Zastosowane rozwiązania (m.in. sensoryczne krany, bezwodne pisuary) pozwoliły na zmniejszenie zużycia wody pitnej prawie o połowę - z 3000 m³ na 1600m³ rocznie – dodaje Anna Baczkowska.

Zagodposarowanie terenu

W otoczeniu Budynku 701 zadbano również o wykorzystanie lokalnej roślinności, która nie wymaga nawilżania i enegrochłonnych procesów pielęgnacyjnych. Przewidziano ponadto efektywne zbiorniki wody deszczowej, które - w przypadku gwałtownych opadów - regulują właściwe uwalnianie zebranej wody do sąsiadujących systemów cieków wodnych.

Ponadto, Szklana elewacja budynku, wykonana z warstwowego szkła z pustką gazową zapobiegającą nagrzewaniu, uniemożliwia powstawanie strat energetycznych w sposób efektywny. Ponadto budynek jest wyposażony w automatyczny system optymalizacji energii elektrycznej stale monitorujący poziom jej zużycia – tłumaczy Anna Baczkowska.

Kolejne punkty budynek otrzymał za to, że firma wykorzystuje 2 mln kW energii pochodzącej z czystych elektrowni wiatrowych, co stanowi 75% energetycznego zapotrzebowania Budynku 701 i jest świadectwem odpowiedzialnej polityki redukcji emisji dwutlenku węgla.

LEED w Polsce

Budynek firmy BorgWarner w Jasionce k. Rzeszowa jako pierwszy w Polsce otrzymał srebrny certyfikat LEED. Naturalnym światłem zostały doświetlone w nim wszystkie miejsca pracy. Jest on ponad 23% bardziej energooszczędny niż przewiduje amerykańska norma ASHRAE 90.1-2004. Inwestorowi udało się także uzyskać znaczną oszczędność wody – na poziomie 32%. Dzięki nowatorskim rozwiązaniom oraz przewyższeniu niektórych wymagań certyfikacji projekt otrzymał maksymalną ilość punktów w kategorii innowacyjność.

BorgWarner, fot.: Pilkington
BorgWarner, fot.: Pilkington

Tagi: LEED certyfikat LEED architektura zrównoważona

Zobacz także

Komentarze

Certyfikacja Leed

Dodano: Czwartek, 01 Czerwiec 2017, 12:54, Autor: Piotr

Cześć, przy okazji certyfikowania budynku trafiłem na ciekawy artykuł dotyczący certyfikacji w systemie Leed. Polecam i przesyłam link do tego artykułu. http://jw-a.pl/2017/04/leed-building-designconstruction-w-pigulce/

odp.: A co z BREEAM?

Dodano: Środa, 30 Maj 2012, 14:33, Autor: redakcja

BREEAM będzie niedługo - materiał jest w trakcie opracowywania.

Pozdrawiam
Dorota

Breeam

Dodano: Poniedziałek, 21 Maj 2012, 13:11, Autor: Architekt

A co z BREEAM?

Budynki zrównoważone

L'École de l'Étincelle | fot.: Maxime Brouillet
École de l'Étincelle odzwierciedla typowy styl życia miejscowości Saguenay, to jest kulturę silni...
Luty 5, 2024
Osiedle zrównoważone w Bielsku Białej - I nagroda w konkursie SARP | ARCHISTUDIO
W Bielsku-Białej powstanie pierwsze w mieście zrównoważone osiedle wielorodzinne. Konkurs archite...
Styczeń 2, 2024

Materiały budowlane

Realizacja marzenia o własnym domu to dla wielu z nas szczyt ambicji i synonim życiowego sukcesu...
Marzec 14, 2024
Wygląd biura ma ogromny wpływ na atmosferę pracy. To, na jaką kolorystykę postawisz i jakie mebl...
Marzec 12, 2024

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024