Mapa serwisu
Nie jesteś zalogowany
Zaloguj się
Zarejestruj się

Blogi Forum

Sonda

 

Tomasz Konior

Kompleks Muzealny w Tyskich Browarach Książęcych

Kompleks Muzelany w Tyskich Browarach Książęcych, źródło: Konior Studio

Kompleks Muzelany w Tyskich Browarach Książęcych, źródło: Konior Studio

Intencją inwestora było pokazanie historii warzenia piwa na Śląsku w kontekście bogatej historii tej ziemi. Powstały więc dwie orgyinalne ekspozycje: muzeum piwowarstwa, eksponujące tradycję browaru oraz przekazane miastu muzeum regionalne, ukazujące historię Tychów i dawnego Księstwa Pszczyńskiego.

Kompleks Muzealny w Tyskich Browarach Książęcych

Projekt zakładał kompleksową modernizabję i renowację historycznej substancji wraz z jej rozbudową. Podstawową zasadą stało się zachowanie i wyeksponowanie unikalnych walorów zabytku. Nowe elementy architektury wyrazono wpółczesnym jezykiem – na przykład dwukondygnacyjne wejściowe atrium kształtem nawiązuje do istniejącej do niedawna drewnianej przewiązki. Usunięto zużyte tynki i z niezwykłą dbalością odrestaurowano zniszczone ceglane i kamienne mury. W starej strukturze „wycięto” miejsca na wygodną komunikację. Wykorzystano sporą wyskość wnętrz, dodając powierzchnię ekspozycyjną na antresoli. Wszystkie elementy konstrukcyjne wykonano z licowego betonu architektonicznego. Detale wyposażenia i akcesoria zostały zaprojektowane indywidualnie dla muzeum. Znaczną trudność stanowiło ukrycie niezbędnych systemów instalacji. Jednym z priorytetów było zachowanie i ochrona zabytkowego drzewostanu. Dostosowanie otoczenia do nowych potrzeb polegało na wykreowaniu miejsca, które będzie łączyć funkcję parku, placu wejściowego i miejsca plenerowej ekspozycji między innymi odtworzonego torowiska z historycznym taborem.

Tomasz M. Konior

Dane techniczne:

Autor: Konior Studio Biuro Projektów i Realizacji Architektury; architekt Tomasz M. Konior
Powierzchnia: 1 437m2
Kubatura: 8 435m3

Kompleks Muzealny w Tyskich Browarach Książęcych

Kompleks Muzealny w Tyskich Browarach Książęcych

Kompleks Muzealny w Tyskich Browarach Książęcych

Źródło: Konior Studio
Dodano: 16/04/2008, Zmodyfikowano: 16/04/2008
Powrót do kategorii: Tomasz Konior

Komentarze

pierwsze zdjecie

Dodano: Środa, 16 Kwietnia 2008, 14:04, Autor: solaris

ten widok z pierwszego zdjecia to jak z mojerj piwnicy przed remontem:)) ale moze ja sie nie znam...

5. Ogólnopolski Rajd Architektów

[09/05/2008]

7. Rajd Jurajski - zaprasza SARP Kraków więcej

Prawo na co dzień - szkolenie

[08/05/2008]

Drugie z cyklu szkolenie organizowane przez Mazowiecką Izbę Architektów więcej

Re: do studentow i abs...

[09/05/2008]

A co masz moze jakies wtyki i chcesz ludziom pomoc? ;-)
Ja osobiście pojechalbym gdzies do jakiegos Japończyka. więcej

Re: projekty gotowe le...

[07/05/2008]

No a architekci, ktorzy tworzą te projekty gotowe to nic nie mają do powiedzenia i ile oni na tym zarabiają - ktoś wie? więcej

Newsletter

Zapisz się | Wypisz się