Meble drewniane

Made of Wood Group

Autor: rafalk76

Różności o meblach. Ciekawe informacje i przemyślenia na tematy związane z zakupem i pielęgnacją mebli drewnianych.
Blog autorski firmy Made of Wood Group
http://www.zrobionezdrewna.pl

Kolory morza i ziemi, czyli śródziemnomorski klimat w polskich wnętrzach

Data publikacji: 15/10/2015

Szum ciepłego, śródziemnomorskiego morza, gorący piasek pod stopami, wspaniałe, błękitne niebo i ukochana osoba obok to przepis na idealne wakacje. Jednak wszyscy wiemy, że czas na urlopie nieubłaganie płynie – i to tak jakby szybciej – aż w końcu przychodzi pora na powrót do szarej rzeczywistości. W głowie na długi czas pozostają wspomnienia
i chciałoby się natychmiast wrócić na wybrzeże Włoch czy Grecji. Niestety najczęściej wyprawa ta pozostaje w sferze marzeń aż do kolejnego urlopu. Na szczęście można coś na to poradzić. Osoby, które odwiedziły tereny śródziemnomorskie z pewnością zakochały się
w lekkich aranżacjach tamtejszych domów. Skoro tak tęskno nam za tamtymi klimatami, dobrym pomysłem będzie przemodelowanie naszego mieszkania na styl śródziemnomorski.

Randka z naturą

Styl śródziemnomorski jest lekki, zwiewny i romantyczny. Potęguje pozytywne uczucia, napełnia optymizmem i skłania do wspominania radosnych chwil. W aranżacjach zdecydowanie dominują naturalne materiały. Świetnie sprawdzają się kamienne podłogi, drewniane meble, lniane zasłony. Połączenie tych trzech materiałów jest wręcz konieczne do uzyskania efektu oryginalnego, śródziemnomorskiego stylu. Ich zastosowanie to nie tylko kwestia walorów wizualnych, ale również m.in. funkcjonalnych. Kamienne lub gresowe podłogi będą odporne na ścieranie, a drewniane meble zapewnią wieloletni komfort użytkowania. Meble powinny być stylizowane na starsze niż są faktycznie, można zastosować na nich efekt przecierania. Zapewni to dodatkową porcję niepowtarzalnego klimatu.

Dominujące kolory i oświetlenie

We wnętrzach śródziemnomorskich występują praktycznie tylko jasne kolory. Dodają one blasku i podkreślają lekki styl, a także optycznie powiększają pomieszczenia, co również nie jest bez znaczenia – śródziemnomorskie domy składają się właśnie z przestronnych pomieszczeń. Nie będzie zaskoczeniem jeśli powiem, że króluje kolor biały, wszelkie odcienie błękitu, opcjonalnie ciepły pomarańczowy lub brązowy. Ciekawym pomysłem są motywy marynistyczne, czyli połączenia białych i niebieskich pasów – urozmaicają one przestrzeń,
a także dodatkowo dekorują i przywodzą na myśl morze. Mieszkańcy Włoch czy Grecji mają pod dostatkiem słońca, które bezustannie doładowuje ich energią. Cenią sobie jasne barwy, cenią również dużą ilość światła naturalnego, które wpada do domu przez wielkie, często zaokrąglone u góry, okna. W chwilach, gdy słońce praży najmocniej, przydatne są delikatne, pozbawione wzorów, naturalne firany, które osłonią przed nadmiarem słońca, ale nie zablokują drogi wpadającemu do mieszkania świeżemu powietrzu.

Budując śródziemnomorski klimat

W oryginalnych mieszkaniach tamtejszych terenów, często pojawiają się odkryte drewniane stropy – mające widoczne belki. Przy zmianie wystroju polskiego mieszkania osiągnięcie takiego widoku może być trudne, ale jeśli budujemy dom od podstaw i wiemy, że będzie on urządzony w śródziemnomorskim stylu, można pokusić się o takie rozwiązanie. Często pojawiają się sporych rozmiarów wiatraki na suficie oraz kominki w salonach.
W mieszkaniu nie może zabraknąć naturalnych dodatków: świeżych kwiatów, muszli
– najlepiej znalezionych przez nas samych, co dodatkowo będzie potęgować chęć wspominania – oraz piasku w butelce zebranego przez nas na słonecznej plaży. Cenione są wspomnienia umieszczone w ramki, czyli wszelkiego rodzaju zdjęcia, najlepiej te, które wywołują przyjemne odczucia. Dodatkowo mieszkanie można wyposażyć w jeszcze kilka wiklinowych ozdób. Przechodząc do podłogi: można pokusić się o mozaikowe wzory. Jeśli chodzi o meble, można pójść jedną z dwóch dróg: pierwsza, to lekki meble drewniane, zabarwione na jasny kolor, które doskonale wkomponują się w tę subtelną aranżację. Druga opiera się na zasadzie kontrastu – meble również wykonane są z drewna wykończonego skórą, ale są ciemne, w kolorze ziemi, a do tego masywne. Oba rozwiązania mają swoje zalety i to jedynie od nas zależy, którą drogę obierzemy – widać, że styl śródziemnomorski pozwala na jego dość swobodne interpretowanie.

Południe w Polsce

Śródziemnomorskie klimaty z pewnością przypadną do gustu wielu Polakom, szczególnie tym, którzy mieli w przeszłości doświadczenia związane z południowymi krajami. Nie da się ukryć, że wnętrza urządzone w tym stylu mają w sobie coś, co do nich przyciąga. Może to właśnie ta lekkość i subtelność, może nieustanne obcowanie z naturą, a może to to gorące słońce, które dodaje tylu sił i energii. Przy odrobinie chęci można zmienić swoje polskie mieszkanie we wspaniałą śródziemnomorską willę. Wtedy wakacje będą trwać cały czas.

Autor: Kuba Srebrzyński
Strona: http://www.woodica.pl

Komentarzy: 1

Projektowanie mebli, czyli jak pomysł przeobrazić w dzieło

Data publikacji: 15/10/2015

Architektura wnętrz

Decydując się na remont mieszkania najczęściej chcemy również wymienić meble. Zaczyna się objazdówka po marketach meblowych, szperanie w Internecie itd. Jednak często znalezienie odpowiadających nam mebli – takich wymarzonych – graniczy z cudem. Mimo to w naszych głowach kołata się myśl czy wyobrażenie, które domaga się realizacji. Dany mebel powinien wyglądać właśnie tak, jak sobie wymyślimy, a skoro nie można dostać go w sklepie ani nawet w Internecie, można pomyśleć o własnoręcznym zaprojektowaniu owego mebla,
a następnie przekształceniu projektu w materialny produkt – można to zrobić własnoręcznie, co wymaga posiadania odpowiednich narzędzi, materiałów i umiejętności lub zlecić wykonanie meblarzowi, który oferuje wykonywanie mebli na zamówienie. Jeśli wydaje nam się, że własnoręczne stworzenie projektu mebla nas przerasta, powinniśmy udać się do projektanta, który przemieni nasz pomysł w projekt z prawdziwego zdarzenia.

Tworzenie projektu

Nie jest możliwe zabranie się do pracy na podstawie jedynie naszych wyobrażeń. Aby efekt końcowy był zadowalający, całość tworzenia mebla musi odbywać się krok po kroku. Przede wszystkim trzeba stworzyć projekt – jak wspominałem wcześniej, można to zrobić na dwa sposoby:

a) własnoręcznie – do tego celu można wykorzystać jeden z wielu dostępnych programów komputerowych, które służą do projektowania mebli. Niektóre z nich są płatne, ale z dostępną wersją demonstracyjną, która może wystarczyć do zaprojektowania pojedynczych mebli. Jeśli projektowanie nam się spodoba, nic nie stoi na przeszkodzie by zainwestować w pełną wersję programu, czyli wykupić licencję na jego używanie. Przykładowym płatnym programem z dostępną wersją demo może być PRO100.

b) Z udziałem profesjonalnego projektanta – to bardziej bezpieczna droga, ponieważ projekt zostanie stworzony przez doświadczoną osobę, która ma obycie w środowisku projektowania komputerowego, a także posiada odpowiedni sprzęt i oprogramowanie. Do nas należy jedynie ubranie w słowa naszych myśli i wyobrażeń, a także przekazanie ich projektantowi, tak, by dzięki naszym wskazówkom mógł narysować meble, które będą odpowiadały naszym wyobrażeniom. Możemy również dostarczyć przygotowany przez siebie szkic, który pomoże w razie potrzeby.

Najważniejsze elementy projektu

Przełożenie na papier/ekran komputera naszego wymarzonego mebla to nie tylko narysowanie lub naszkicowanie jego wyglądu. Oczywiście, to rzecz bardzo ważna, bo chodzi przecież o to, by mebel, który chcemy otrzymać spełniał nasze indywidualne wymagania estetyczne. Jednak to dopiero pierwszy element, o którego formie musimy zdecydować. Przede wszystkim trzeba pamiętać o wyborze materiałów, z których nasz wymarzony mebel ma być zrobiony – dobrym wyborem jest drewno, ponieważ jest naturalne, a także posiada szereg zalet, m.in. trwałość i wytrzymałość. Pod uwagę należy wziąć kolorystykę i ewentualne zdobienia. Trzeba pomyśleć również o funkcjonalności i zaprojektować np. kilka półek, zdecydować, czy lepsze będą szuflady czy drzwiczki oraz dobrze rozplanować rozmieszczenie poszczególnych elementów. Ważne są również detale, bo to właśnie one bardzo często wpływają na efekt końcowy – mowa tutaj zarówno o uchwytach, które są widoczne na pierwszy rzut oka, ale także o „szczegółach” bardzo istotnych dla prawidłowego funkcjonowania mebla, czyli prowadnicach, zawiasach itd. Warto zainwestować w markowe elementy, ponieważ z pewnością będą lepiej i dłużej służyć. Gdy te elementy będziemy mieć już obmyślone i przygotowane, pozostaje nam określenie wymiarów – powinny być ergonomiczne i dobrze wpasowywać się w pozostałe meble i całą aranżację. Po przygotowaniu projektu, należy zlecić realizację sprawdzonemu meblarzowi, który zadba o całą resztę. A nam pozostanie oczekiwanie na otrzymanie do rąk własnych swojego jedynego i niepowtarzalnego, oryginalnego i wymarzonego mebla.

Autor: Kuba Srebrzyński
Strona: http://www.zrobionezdrewna.pl

Komentarzy: 0

Jak pielęgnować meble drewniane?

Data publikacji: 29/01/2015

Meble drewniane wykonane z surowego drewna należy pielęgnować preparatem, którym są one pokryte.


Meble lakierowane

Meble drewniane są marzeniem wielu osób, nadają uroku każdemu wnętrzu, ale wymagają nabycia umiejętności ich odpowiedniej pielęgnacji. Najczęściej spotykanym wykończeniem mebli jest lakierobejca bądź kolor kryjący - stąd też na rynku dostępnych jest bardzo dużo środków do pielęgnacji tego typu mebli. Do czyszczenia takich mebli możemy użyć wilgotnej szmatki oraz wody z płynem do naczyń, czy płynem uniwersalnym. Środkami konkretnie przeznaczonymi do pielęgnacji mebli lakierowanych są wszelkiego rodzaju mleczka do mebli, spraye lub pasty.


Meble woskowane

Meble woskowane pokryte są, jak sama nazwa mówi, warstwą wosku. Do ich pielęgnacji wykorzystać warto mleczko, w składzie którego znajduje się między innymi wosk. Powierzchnię mebli woskowanych należy przecierać miękką bawełnianą ściereczką. Aby uniknąć pojawienia się odbarwień czy rozpuszczenia warstwy wosku na meblach tych nie należy stawiać przedmiotów gorących lub mokrych. Jeśli jednak ich powierzchnia uległa zniszczeniu, konieczne jest ponowne zawoskowanie uszkodzonego fragmentu. Nie należy używać mokrych szmatek, stosować agresywnych, chemicznych środków czyszczących np. kuchennych detergentów, mogą one bowiem spowodować odbarwienie i zniszczenie mebli. Nie należy również używać szorstkich materiałów czyszczących mogących rysować powierzchnie mebla. Nie zaleca się również zbyt intensywnego nakładania preparatów pielęgnacyjnych i konserwujących. Unikać należy bezpośredniego stawiania na powierzchniach lakierowanych przedmiotów gorących. Meble woskowane wymagają regularnego odnawiania. Należy co jakiś czas nanieść na suchy i czysty mebel lekką warstwę wosku za pomocą szmatki bawełnianej. Po wyschnięciu mebel należy wypolerować. Generalnie w przypadku mebli woskowanych należy unikać dużej ilości wilgoci. Kurz z mebli woskowanych należy usuwać miękką ściereczką, co zapobiegnie jego wnikaniu w strukturę drewna. Ściereczka może być lekko wilgotna.


Meble olejowane

W przypadku mebli olejowanych zaleca się ich nacieranie co 2-3 miesiące przy użyciu czystej ściereczki nasączonej w oleju. Zabieg ten stanowi nie tylko świetną konserwację mebli, powoduje też dokładne jego wyczyszczenie. Z racji tego, iż meble drewniane chłoną olej bardzo powoli, ich nacieranie należy wykonywać systematycznie w odstępie 2-3 miesięcy. Tym samym na ich powierzchni pojawia się nowa warstwa ochronna, która z czasem przechodzi w głębsze partie drewna. Zabieg nacierania mebli drewnianych olejem powoduje, iż zyskują one na wyglądzie, plamy i rysy stają się niewidoczne zaś samo drewno jest twardsze. Meble woskowane i olejowane zyskują coraz większą popularność w związku z ich ekologicznym charakterem. W większych sklepach bądź hipermarketach bez trudu znajdziemy preparaty do konserwacji tego typu mebli.

Autor: Magda Dyrcz
Strona: http://www.hacienda.pl

Komentarzy: 0

Renowacja mebli drewnianych.

Data publikacji: 22/04/2014

Usuwanie starej powłoki ochronnej.

W dzisiejszym artykule skupię się na renowacji powłoki lakierniczej. Jest to najważniejszy etap w odnawianiu mebla. Gdy odnawiamy mebel a powłoka lakiernicza jest nieestetyczna, porysowana i nie chroni prawidłowo drewna, zachodzi konieczność odnowienia jej lub usunięcia i nałożenia nowej. Przy odnawianiu starych mebli możemy natknąć się na powłokę woskową, farbę lub lakier.

Metody mechaniczne.

Wełna stalowa i włóknina stosowane są od dawna w naprawie powłok ochronnych. W praktyce wełna stalowa jest trudniejsza podczas pracy. Przy zastosowaniu wełny stalowej powstaje ryzyko zarysowania głębszych warstw powłoki, których już nie chcemy usuwać. Wynika to z faktu iż niektóre kółka wełny mogą okazać się sztywniejsze i zagłębiają się mocniej w powłokę. Zazwyczaj szlifuje się wzdłuż włókien. Niweluje to ryzyko zarysowań. Szlifowania w poprzek unika się, lecz jeżeli materiał tego wymaga, wówczas na samym początku szlifuje się w poprzek bardzo ostrożnie a później wzdłuż włókien. Usuwanie powłoki włókniną jest bardzo czasochłonne gdyż jej sztywność nie zapewnia wydajnego ścierania. Stosuje się ją najczęściej do matowienia powłok. Jest ona szczególnie zalecana gdy chcemy zachować starą barwę drewna, jeżeli chcemy usunąć politurę lub jedną warstwę. Włóknina pozwala na usunięcie jednej warstwy bez naruszenia kolejnych.

Papier ścierny i płótno ścierne w zależności od metody pozwala na dosyć dokładne usunięcie powłoki. Na jakość nie wpływa to czy ścierniwo przymocowane jest do papieru lub płótna. Przy szlifowaniu ręcznym najlepiej stosować papier ścierny podgumowany. Jest on wygodniejszy i nie łamie się w dłoniach. Bardzo ważnym aspektem jest dobranie prawidłowej gramatury papieru. Jeżeli naszym celem jest całkowite usunięcie powłoki z odrobiną drewna (usuniecie bejcy) wtedy musimy zastosować grubszy papier np. P80. Następnie aby wygładzić powierzchnię stosujemy drobniejszy papier np. P300. W ten sposób uzyskamy powierzchnię bez zarysowań poszlifierskich. Dla bardzo dokładnego szlifowania możemy trzeć o drewno szmatą lnianą. Uzyskamy bardzo gładką powierzchnię bez jakichkolwiek wyczuwalnych ryz. Jeżeli tylko matujemy powłokę od razu przechodzimy do papieru np. P300. Podczas szlifowania musimy pamiętać o tym, aby ostatnie szlifowanie odbywało się wzdłuż włókien. Zapobiegnie to ewentualnym rysom. Bardzo ważne jest unikanie rys. Gdy jednak rysa już powstanie musimy zeszlifować powłokę poniżej jej dna, co jest czasochłonne. Trzeba pamiętać o tym, że szlifujemy powłokę ochronną a nie drewno. Jeżeli odsłonimy już drewno, dalej musimy szlifować naprzemiennie. Jeżeli tego nie zrobimy szlifując tylko wzdłuż włókien, możemy doprowadzić do wyszlifowania drewna miękkiego, czego skutkiem będą nierówności. Dlatego w miarę możliwości nie „ruszamy drewna pod powłoką lakierniczą”. Przy szlifowaniu ręcznym warto skleić dwa arkusze papieru. Podczas pracy nie będzie się nam ślizgać dłoń po papierze. Można stosować klocki szlifierskie z podbitką gumową lub filcową. Można także stosować pace do szlifowania tynków gipsowych a do szlifowania profili możemy wykorzystać walce o różnej średnicy owinięte papierem. Z reguły w renowacji mebli nie wykorzystuje się szlifierek z napędem elektrycznym. Mogą one wyrządzić bardzo duże spustoszenie w substancji drzewnej. W przypadku mebli okleinowanych można bardzo łatwo zeszlifować fornir.

Cyklina jest to stalowa blacha służąca do zeskrobywania powłoki. Sprawdza się ona bardzo dobrze przy zeskrobywaniu cienkich warstw ochronnych. Pozwala ona na dokładną pracę. Najlepszą cykliną jest kawałek stalowej blachy (elastycznej ze starej piły) o grubości około 2 mm, wyciętej w kształcie prostokąta. Ostrzenie i wykonanie pozostawiłbym ślusarzowi ponieważ jest to trudna i bardzo dokładna praca a w przypadku powstania niedoskonałości na krawędzi skrawającej cykliny, będą one widoczne również na powierzchni obrabianej. Samo szlifowanie pomiędzy skrobaniami wykonujemy osełką a gładzikiem może być kawałek stali. Występują także cykliny o różnych kształtach pozwalających na skrobanie profili. Cyklinę trzyma się oburącz a prowadzi się ją ukośnie do włókien drewna. w początkowym etapie zagłębiania się ostrza przyciskamy mocniej a później słabiej.

Szkło podobnie jak cyklina służy jako skrobaczka. Przed skrobaniem tłuczemy ostrożnie szybę tak aby nie powstało dużo małych kawałków. Dla uzyskania dobrego pęknięcia szyby, upuszczamy ją na np. metalową kulkę z kilku centymetrów. Do skrobania używamy tylko niewyszczerbionych krawędzi szkła. Nie można ostrzyć szkła więc aby uzyskać kolejną krawędź możemy znów złamać szkło. Nie można pracować ze zbyt dużym kawałkiem szkła, gdyż pod naciskiem może pęknąć. Lepiej nie stosować starych szyb okiennych. Tego rodzaju szkło jest szkłem ołowiowym, jest bardzo kruche i szybko się tępi. Najlepiej stosować nowe szkło. Nie trzeba kupować go u szklarza, można poprosić go o oddanie potłuczonego już kawałków. Bardzo dużo firm oddaje szkło za darmo.

Autor: Rafał Koper
http://www.zrobionezdrewna.pl

Komentarzy: 0

Meble drewniane?

Data publikacji: 16/10/2013

Meble sosnowe - komoda Genewa

Jakie meble?

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem mebli drewnianych, decyzja o tym jaki gatunek drewna wybrać może okazać się bardzo trudna. Duża liczba rodzajów drewna i wykończeń może nastręczyć kupującemu wiele problemów przy wyborze nowych mebli. Sosna jest najczęściej wykorzystywanym budulcem w produkcji mebli. Dzieje się tak ze względu na łatwość obróbki drewna sosnowego. Mogą to być gotowe meble lub do samodzielnego składania. Oto kilka wskazówek, o których warto wiedzieć przed zakupem mebli sosnowych.

O czym należy pamiętać?

Jakość mebli sosnowych może się znacznie różnić. Meble sosnowe mogą służyć przez dziesięciolecia jeżeli są wykonane dobrze. Sęki mogą dodawać atrakcyjności meblom, ale należy zwrócić uwagę na głębokie sęki tworzące otwór w ścianie mebla. Zbyt wiele sęków może osłabić ścianę a jeżeli jest to kawałek mocno obciążany może dojść nawet do złamania deski. Sosna jest wytrzymałym drewnem ale jest to miękki gatunek, który może być łatwo wgnieciony i porysowany. Jak wszystkie gatunki drewna, sosna będzie się odkształcać pod wpływem stałej wilgoci. Dobrze wykonane meble sosnowe będą gładkie i równe. Szuflady powinny wyciągać się sprawnie i utrzymywać swój kształt pod obciążeniem.

Autor: Rafał Koper
http://www.zrobionezdrewna.pl

Komentarzy: 0