Projektowanie mebli, czyli jak pomysł przeobrazić w dzieło

Architektura wnętrz

Architektura wnętrz

Decydując się na remont mieszkania najczęściej chcemy również wymienić meble. Zaczyna się objazdówka po marketach meblowych, szperanie w Internecie itd. Jednak często znalezienie odpowiadających nam mebli – takich wymarzonych – graniczy z cudem. Mimo to w naszych głowach kołata się myśl czy wyobrażenie, które domaga się realizacji. Dany mebel powinien wyglądać właśnie tak, jak sobie wymyślimy, a skoro nie można dostać go w sklepie ani nawet w Internecie, można pomyśleć o własnoręcznym zaprojektowaniu owego mebla,
a następnie przekształceniu projektu w materialny produkt – można to zrobić własnoręcznie, co wymaga posiadania odpowiednich narzędzi, materiałów i umiejętności lub zlecić wykonanie meblarzowi, który oferuje wykonywanie mebli na zamówienie. Jeśli wydaje nam się, że własnoręczne stworzenie projektu mebla nas przerasta, powinniśmy udać się do projektanta, który przemieni nasz pomysł w projekt z prawdziwego zdarzenia.

Tworzenie projektu

Nie jest możliwe zabranie się do pracy na podstawie jedynie naszych wyobrażeń. Aby efekt końcowy był zadowalający, całość tworzenia mebla musi odbywać się krok po kroku. Przede wszystkim trzeba stworzyć projekt – jak wspominałem wcześniej, można to zrobić na dwa sposoby:

a) własnoręcznie – do tego celu można wykorzystać jeden z wielu dostępnych programów komputerowych, które służą do projektowania mebli. Niektóre z nich są płatne, ale z dostępną wersją demonstracyjną, która może wystarczyć do zaprojektowania pojedynczych mebli. Jeśli projektowanie nam się spodoba, nic nie stoi na przeszkodzie by zainwestować w pełną wersję programu, czyli wykupić licencję na jego używanie. Przykładowym płatnym programem z dostępną wersją demo może być PRO100.

b) Z udziałem profesjonalnego projektanta – to bardziej bezpieczna droga, ponieważ projekt zostanie stworzony przez doświadczoną osobę, która ma obycie w środowisku projektowania komputerowego, a także posiada odpowiedni sprzęt i oprogramowanie. Do nas należy jedynie ubranie w słowa naszych myśli i wyobrażeń, a także przekazanie ich projektantowi, tak, by dzięki naszym wskazówkom mógł narysować meble, które będą odpowiadały naszym wyobrażeniom. Możemy również dostarczyć przygotowany przez siebie szkic, który pomoże w razie potrzeby.

Najważniejsze elementy projektu

Przełożenie na papier/ekran komputera naszego wymarzonego mebla to nie tylko narysowanie lub naszkicowanie jego wyglądu. Oczywiście, to rzecz bardzo ważna, bo chodzi przecież o to, by mebel, który chcemy otrzymać spełniał nasze indywidualne wymagania estetyczne. Jednak to dopiero pierwszy element, o którego formie musimy zdecydować. Przede wszystkim trzeba pamiętać o wyborze materiałów, z których nasz wymarzony mebel ma być zrobiony – dobrym wyborem jest drewno, ponieważ jest naturalne, a także posiada szereg zalet, m.in. trwałość i wytrzymałość. Pod uwagę należy wziąć kolorystykę i ewentualne zdobienia. Trzeba pomyśleć również o funkcjonalności i zaprojektować np. kilka półek, zdecydować, czy lepsze będą szuflady czy drzwiczki oraz dobrze rozplanować rozmieszczenie poszczególnych elementów. Ważne są również detale, bo to właśnie one bardzo często wpływają na efekt końcowy – mowa tutaj zarówno o uchwytach, które są widoczne na pierwszy rzut oka, ale także o „szczegółach” bardzo istotnych dla prawidłowego funkcjonowania mebla, czyli prowadnicach, zawiasach itd. Warto zainwestować w markowe elementy, ponieważ z pewnością będą lepiej i dłużej służyć. Gdy te elementy będziemy mieć już obmyślone i przygotowane, pozostaje nam określenie wymiarów – powinny być ergonomiczne i dobrze wpasowywać się w pozostałe meble i całą aranżację. Po przygotowaniu projektu, należy zlecić realizację sprawdzonemu meblarzowi, który zadba o całą resztę. A nam pozostanie oczekiwanie na otrzymanie do rąk własnych swojego jedynego i niepowtarzalnego, oryginalnego i wymarzonego mebla.

Autor: Kuba Srebrzyński
Strona: http://www.zrobionezdrewna.pl

Powrót do bloga: Meble drewniane