Architekcie, kolekcjonerze, fotografiku, zbieraczu starych pożółkłych, a jednak pełnych życia fotografii. Zapraszamy do wspólnego budowania strony poświęconej miastom, które odchodzą w przeszłość, a ich strukturę, pojedyńcze budynki, klimat miejsca pamiętają już tylko najstarsi. Jednak ten odchodzący w przyszłość Genius Loci możliwy jest do odtwarzania. Pomóż miłośnikom historii, architektom i urbanistom zobaczyć dawne miejsca, zbudujmy wspólnie klimat szacunku dla przeszłości zamkniętej w architekturze.
Prosimy o nadsyłanie starych zdjęć dokumentujących zmiany jakie zaszły w architekturze miast. Wraz z fotografiami prosimy o podanie imienia i nazwiska autora (jeśli jest znany) lub przesyłającego. Wszelkie dodatkowe informacje dotyczące fotografi jak data wykonania, miejsce obiektu, okoliczności wykonania zdjęcia pomogą w katalogowaniu i porządkowaniu galerii.
Fotografie można dodawać automatycznie - aby dodać - wejdź na odpowiednie miasto i kliknij Dodaj nowe zdjęcie.
Fotografie zamieszczone w dziale Galeria Miast Dawnych zostały użyte w celach informacyjno-edukacyjnych. Prawa do nich są zastrzeżone przez ich właścicieli. Te fotografie NIE są naszego autorstwa. Wszelkie prawa autorskie do zamieszczonych tu reprodukcji posiadają ich autorzy, wydawcy, właściciele.
Zdjęcia w galerii są zamieszczane przez użytkowników serwisu.
Rok wykonania zdjęcia: 1935
Pocztowka z 1935 roku. Na awersie zdjęcie makiety projektu Muzeum i napis "PROJEKT GMACHU MUZEUM NARODOWEGO W KRAKOWIE" Na rewersie: "POTĘGA NARODU LEŻY w JEGO KULTURZE MUZEA SĄ NAJTRWALSZYM POMNIKIEM KULTURY NARODU! ZŁÓŻ DATEK NA BUDOWĘ MUZEUM NARODOWEGO W KRAKOWIE NR. P.K.O. 400.100 ---------- Szczęść Boże z Nowym Rokiem 1935 (pieczęć Narodowego Komitetu Budowy Muzeum) ---------- WYDAWNICTWO KOMITETU BUDOWY MUZEUM NARODOWEGO W KRAKOWIE DRUKOWANO W ZAKŁADACH GRAFICZNYCH "AKROPOL" W KRAKOWIE - NAKŁAD III. Projekt został zrealizowany. Z pl.Wikipedia.org: Muzeum Narodowe w Krakowie, muzeum powołane uchwałą Rady Miasta Krakowa 7 października 1879, wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów. Jest najstarszym muzeum narodowym w Polsce. (...) Zobacz więcej - http://pl.wikipedia.org/wiki/Muzeum_Narodowe_w_Krakowie
Rok wykonania zdjęcia: 1932
Katedra św. Stanisława w Wilnie, bazylika archikatedralna, uznawana za najważniejszy kościół Wilna i Litwy. Istniejący budynek wzniesiony został w roku 1801 według projektu Wawrzyńca Gucewicza. Wokół budynku znajduje sie kilkanaście kaplic. W roku 1547 w jednej z nich - kaplicy Królewskiej, odbył się potajemnie ślub Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny.
Początki tego obiektu datuje się na rok 1280 r., kiedy wzniesiono pierwszą drewnianą cerkiew na miejscu pieczar zamieszkiwanych przez mnichów pustelników. Obecnie Archikatedralny Sobór św. Jura. Świątynia jest na planie krzyża, z eliptyczną kopułą pośrodku. W katedrze znajduje się najstarszy lwowski dzwon, datowany na 1341 r.
Rok wykonania zdjęcia: 1930
Kopiec Unii Lubelskiej to usypany kopiec z okazji 300-tnej rocznicy Unii Lubelskiej. Znajduje się na wzgórzu zwanym Wysokim Zamkiem. Ze szczytu (413 m n.p.m) roztacza się wspaniały widok na miasto i okolicę. Kamień węgielny poświęcono uroczyście w dniu 11 sierpnia 1869 roku.
Wszystkich zdjęć: 110
7. Rajd Jurajski - zaprasza SARP Kraków więcej
Drugie z cyklu szkolenie organizowane przez Mazowiecką Izbę Architektów więcej
A co masz moze jakies wtyki i chcesz ludziom pomoc? ;-)
Ja osobiście pojechalbym gdzies do jakiegos Japończyka.
więcej
No a architekci, ktorzy tworzą te projekty gotowe to nic nie mają do powiedzenia i ile oni na tym zarabiają - ktoś wie? więcej