Wydarzenia architektoniczne Kwiecień 12, 2018

EUmiesaward’17. WYSTAWA NAJLEPSZEJ ARCHITEKTURY EUROPY 2017

Typ: Konferencje i spotkania
Data od: 21/04/2018
Data do: 19/05/2018
Miasto: Warszawa

Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy serdecznie zaprasza na wystawę poświęconą laureatom nagrody Miesa van der Rohe 2017

Nagroda Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe

/ European Union Prize for Contemporary Architecture. Mies van der Rohe Award

 

 

Mniej znaczy więcej


Najlepsza architektura z krajów Unii Europejskiej lat 2016-2017 jest teraz u nas. Możemy ją oglądać na wystawie w SARP-ie. To 40 realizacji, w tym jedna z Warszawy. Autorami aż jednej czwartej budynków są architekci z młodszego pokolenia do lat 40 oraz pracownie, które działają na rynku od kilku lat.

Dlaczego zorganizowaliśmy tę wystawę? Bo promujemy jakość, która dla nas jest najważniejsza. Czym jest jakość w architekturze? Wszystkim. Od niej zależy trwałość, wygląd, funkcjonalność. Od jakości architektury zależy, czy będzie dobrze się starzeć, czy pasuje w danym miejscu, a z czasem jeszcze lepiej wpasuje się w otoczenie – w sąsiednią i spatynowaną już zabudowę, w krajobraz. Najlepsze kreacje architektoniczne potrafią też podważyć kontekst już istniejący, by stworzyć całkiem nowy punkt odniesienia w przestrzeni, inspirować do zmiany. Warto pamiętać, że zarządzanie zabytkowym krajobrazem miejskim będzie jednym z priorytetów Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

Nagroda Miesa van der Rohe jest prestiżowa. Finansuje ją Komisja Europejska oraz fundacja promująca dorobek jednego z twórców nowoczesnej architektury i stylu nazywanego międzynarodowym – Ludwiga Miesa van der Rohe (1886-1969). To on zasłynął powiedzeniem: „mniej znaczy więcej”. Prosta i ponadczasowa forma, elewacje i wnętrza łatwe w utrzymaniu, wolny plan, wielofunkcyjna i elastyczna przestrzeń dająca się łatwo aranżować według zmieniających się potrzeb, wygoda, stosowanie nowoczesnych rozwiązań i technologii, które usprawniają budowę, zapewnią dopływ naturalnego światła i kontakt z przyrodą – te postulaty nigdy się nie zestarzeją.
Jakość architektury powstającej w Polsce i w Warszawie podnosi się, a najlepsze realizacje są już dostrzegane za granicą. W 2015 r. Nagrodę Miesa van der Rohe zdobyli Alberto Veiga & Fabrizio Barozzi za gmach Filharmonii w Szczecinie.

W 2017 r. Muzeum Katyńskie na warszawskiej Cytadeli znalazło się wśród pięciu finalistów. Wcześniej ta realizacja pracowni BBGK Architekci zdobyła Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy w kategorii Najlepszy Budynek Użyteczności Publicznej.


Przy okazji tej wystawy warto wspomnieć o Nagrodzie Architektonicznej Prezydent m.st. Warszawy. 20 kwietnia rozpoczyna się tegoroczna edycja Nagrody. Nie zauważamy jedynie inwestycji z dużym budżetem, ale także te z mniejszym. Interesuje nas też przestrzeń publiczna, ta pomiędzy budynkami lub np. przylegająca do Wisły. Zwracamy uwagę na różne wydarzenia, książki i wystawy związane z architekturą. I czujemy dumę, kiedy to, co my uznajemy za wybitną kreację architektoniczną, a taką jest Muzeum Katyńskie, zostaje też zauważone przez jury Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe.
(Marlena Happach, Architekt Warszawy)

O Nagrodzie UE za architekturę współczesną im. Miesa van der Rohe

Jest przyznawana od 1987 r. co dwa lata za realizacje ukończone w przeciągu ostatnich dwóch lat, czyli od ostatniej edycji konkursu.
Nominacje zgłaszają eksperci z Europy, krajowe stowarzyszenia architektów oraz komitet doradczy.
To mogą być: domy prywatne, mieszkania socjalne, muzea, instalacje kulturalne, obiekty szkolne, opieki zdrowotnej i sportowe, duże projekty infrastrukturalne i transportowe.

W 2017 r. o nagrodę starali się twórcy 355 różnych realizacji z 260 miast i innych lokalizacji. Spośród 40 realizacji uznanych za najlepsze 24 powstały w centrach miast (60 proc.), dziewięć w otoczeniu naturalnym (23 proc.), a siedem na peryferiach (17 proc.).
Zdobywcy nagrody głównej otrzymują 60 tys., zdobywcy nagrody w kategorii młody architekt – 20 tys. euro. Każdy z laureatów dostaje statuetkę nawiązującej do Pawilonu im. Miesa van der Rohe w Barcelonie.

Fundacja Miesa van der Rohe ma siedzibę w Barcelonie. Mieści się w zrekonstruowanym pawilonie niemieckim, który został wystawiony w stolicy Katalonii na wystawę światową w 1929 r., a potem rozebrany. To podręcznikowy przykład luksusowego budynku o minimalistycznej formie wykonanej z żelbetu, szkła i kilku gatunków kamienia. Mies van der Rohe zaprojektował nie tylko jego architekturę, ale także m.in. meble. Model tzw. fotela barcelońskiego jest produkowany do dziś.

Zapraszamy!

PARTNERZY MERYTORYCZNI: Stowarzyszenie Architektów Polskich, Fundació Mies van der Rohe, Creative Europe (KE).


Dodano: 12/04/2018

Konkursy

fot.: Sami Saastamoinen
International open competition launched to find a design team for the new museum of architecture and design in Helsinki, Finland
Kwiecień 15, 2024
Przedmiotem Konkursu jest wykonanie koncepcji budynku dydaktyczno-laboratoryjnego Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie, realizowanego d...
Kwiecień 15, 2024

Wasze projekty

H11 BOUTIQUE OFFICE W GLIWICACH  Zdj. T.Zakrzewski/Archifolio
Byty równoległe. H11 Boutique Office w Gliwicach W sercu Gliwic, gdzie historia przeplata się...
Kwiecień 4, 2024
logo Pladay, drewniane schody
To projekt kompleksowy wykonany przez Tengo Design. Celem było zaprojektowanie biura dla firmy z...
Marzec 26, 2024

Wasze realizacje

Ścianka telewizyjna stworzona na wymiar i wg indywidualnego projetu www.facebook.com/cellaio
Kwiecień 11, 2024
Bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok.100kg/mb półki na książki tworzone na wymiar i wg indywidualn...
Kwiecień 11, 2024

Wydarzenia

Instytut Cervantesa w Krakowie serdecznie zaprasza na cykl spotkań z wybitnymi hiszpańskimi ekspe...
Kwiecień 15, 2024
Festival des Architectures Vives 2024 odbędzie się w dniach 11-16 czerwca 2024 r. w Montpellier w...
Marzec 22, 2024