Mapa serwisu
Nie jesteś zalogowany
Zaloguj się
Zarejestruj się

Wydarzenia architektoniczne

„HISTORIA EUROPY OPOWIEDZIANA PRZEZ JEJ TEATRY”

Józef Kotarbiński i Michał Wołowski przed afiszami teatralnymi, akwarela, Arkadiusz Mucharski 1886

Józef Kotarbiński i Michał Wołowski przed afiszami teatralnymi, akwarela, Arkadiusz Mucharski 1886

Typ: Konferencje i spotkania
Data od: 08/02/2015
Data do: 29/04/2015
Miasto: Warszawa

9 LUTEGO 2015 ROKU W SALACH TEATRU NARODOWEGO W WARSZAWIE OTWARTA ZOSTANIE WYSTAWA „HISTORIA EUROPY OPOWIEDZIANA PRZEZ JEJ TEATRY” W RAMACH MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU „EUROPEJSKI SZLAK TEATRÓW HISTORYCZNYCH”.

POLSKĄ CZĘŚĆ WYSTAWY PRZYGOTOWAŁO MUZEUM TEATRALNE W WARSZAWIE.

Budynki teatralne można znaleźć w całej Europie. Stanowią one w sposób szczególny nasze dziedzictwo europejskie. Pierwsze teatry były budowane już w starożytnej Grecji i imperium rzymskim. Od czasów Renesansu prowadzi nigdy nie przerwana linia rozwoju tego typu budynków. Każdy teatr był budowany dla społeczeństwa swoich czasów, w konkretnym momencie historycznym. Dlatego odzwierciedla stan duchowy tego społeczeństwa i niesie swoiste piętno czasu.

powstanie warszawskie

W barwnej i nowoczesnej aranżacji autorstwa Gerharda Veigla wystawa prezentuje rozwój europejskiego społeczeństwa wyrażony w działaniach i kształtach teatrów. Opowieść o europejskich teatrach nie jest organizowana chronologicznie, ale ogniskuje się na dziewięciu wybranych tematycznych rozdziałach zatytułowanych: Doświadczenie śródziemnomorskie, Wpływ religii, Zmiana społeczeństwa – zmiana budynku, Estetyka i technologia, Budowanie narodu – ochrona tożsamości, Pożar!, Przekraczanie granic, Wojna, Demokracja.

Wystawa ma na celu zainspirowanie widza i zaproszenie go do szukania związków między odkrywaną tu na nowo przeszłością, znaną z własnych doświadczeń teraźniejszością, a perspektywą przyszłości. Tematy takie jak Zmiana społeczeństwa, Demokracja czy też Wpływ religii natychmiast odnoszą nas do żywo dziś prowadzonych dyskursów społecznych i do wizji wspólnej przyszłości społeczeństw europejskich.

Wystawa jest przygotowana przez sześć muzeów teatralnych z sześciu państw europejskich :

  • Muzeum Teatralne w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Warszawa, Polska
  • Muzeum Teatralne, Wiedeń, Austria
  • Niemieckie Muzeum Teatralne, Monachium
  • Słoweński Instytut i Muzeum Teatralne, Lublana
  • Muzeum Teatralne w Teatrze Dworskim, Kopenhaga, Dania
  • Muzeum Viktorii i Alberta, Kolekcja sztuk performatywnych w Londynie, Wielka Brytania

Widowisko w Teatrze na Wyspie w Łazienkach Królewskich, rys. Dymitrowicz, grafika prasowa

Po raz pierwszy tak duża grupa specjalistycznych muzeów współpracowała nad stworzeniem wystawy w ramach szeroko zakrojonego eksperymentu o charakterze naukowym, artystycznym i popularyzatorskim. Scenariusz wystawy powstawał w trybie wielomiesięcznych dyskusji, uzgodnień i konferencji. Każde z muzeów zaproponowało wybór obiektów z własnej kolekcji ustanawiając tym samym pewien sposób narracji, który skonfrontowany został i uzupełniony o narracje innych muzeów. Mamy nadzieję, że przekaz intelektualny i artystyczny jaki nieść będzie wystawa, uzyskany dzięki szczególnego rodzaju kooperatywie międzynarodowej, okaże się dla odbiorców inspirującym, wzbogacającym i nie pozbawionym zaskoczeń doświadczeniem.

Wystawa będzie podróżować po Europie od 2015 do 2017 roku. Pierwszy pokaz, z racji przypadającego na 2015 r. jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce, odbędzie się w Warszawie, w siedzibie Teatru Narodowego. Otwarcie: 9 lutego 2015 r. Następnie wystawa pojedzie do Kopenhagi, Wiednia, Monachium, Lublany i Londynu.

Organizatorem wystawy jest Stowarzyszenie Historycznych Teatrów Europy PERSPECTIV z Niemiec i jest częścią projektu Europejski Szlak Teatrów Historycznych. Uzyskała współfinansowanie z Unijnego programu KULTURA.

W Warszawie wystawa będzie otwarta do końca kwietnia 2015 roku i zwieńczona zostanie międzynarodową konferencją oraz otwarciem Trasy Bałtyckiej przygotowywanej przez drugiego partnera z Polski – Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W ramach Trasy Bałtyckiej zaprezentowane zostaną budynki teatralne z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

Więcej informacji na stronach internetowych: www.europeanroute.info, www.balticroute.instytut-teatralny.pl

Autor: Andrzej Kruczyński

Dodano: 02/02/2015
facebook

Aktualności

Obiekt Roku w systemach Aluprof 2018

[06/06/2018]

Obiekt Roku w systemach Aluprof to konkurs skierowany do architektów i pracowni architektonicznych. Zapraszamy do wzięcia udziału w III edycji konkursu! więcej

„Copper and the Home”

[13/04/2018]

Startuje międzynarodowy konkurs dla projektantów i designerów. W tym roku główny nacisk położono na wpływ miedzi na tworzenie zrównoważonej przyszłości. więcej

Re: meble do biura

[19/06/2018]

Meble biurowe to dość często poruszany temat na łamach tego forum, jak zauważyłem. Ogólnie mówiąc, poglądy są różne. Jedni wychwalają klasyczne, ciężkie modele biurek i krzeseł, na tyle mocne i sol... więcej

Re: Prezent na dzień c...

[19/06/2018]

A dobre czerwone wino? Na http://wineavenue24.pl/pl/wino-czerwone masz spory wybór dobrej jakości win z różnych stron świata, w dobrej cenie. Mozna wypić razem do kolacji i pobyć we dwoje. więcej

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×