Wydarzenia architektoniczne Luty 2, 2015

„HISTORIA EUROPY OPOWIEDZIANA PRZEZ JEJ TEATRY”

Józef Kotarbiński i Michał Wołowski przed afiszami teatralnymi, akwarela, Arkadiusz Mucharski 1886
Typ: Konferencje i spotkania
Data od: 09/02/2015
Data do: 30/04/2015
Miasto: Warszawa

9 LUTEGO 2015 ROKU W SALACH TEATRU NARODOWEGO W WARSZAWIE OTWARTA ZOSTANIE WYSTAWA „HISTORIA EUROPY OPOWIEDZIANA PRZEZ JEJ TEATRY” W RAMACH MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU „EUROPEJSKI SZLAK TEATRÓW HISTORYCZNYCH”.

POLSKĄ CZĘŚĆ WYSTAWY PRZYGOTOWAŁO MUZEUM TEATRALNE W WARSZAWIE.

 

Budynki teatralne można znaleźć w całej Europie. Stanowią one w sposób szczególny nasze dziedzictwo europejskie. Pierwsze teatry były budowane już w starożytnej Grecji i imperium rzymskim. Od czasów Renesansu prowadzi nigdy nie przerwana linia rozwoju tego typu budynków. Każdy teatr był budowany dla społeczeństwa swoich czasów, w konkretnym momencie historycznym. Dlatego odzwierciedla stan duchowy tego społeczeństwa i niesie swoiste piętno czasu.

 

powstanie warszawskie

 

W barwnej i nowoczesnej aranżacji autorstwa Gerharda Veigla wystawa prezentuje rozwój europejskiego społeczeństwa wyrażony w działaniach i kształtach teatrów. Opowieść o europejskich teatrach nie jest organizowana chronologicznie, ale ogniskuje się na dziewięciu wybranych tematycznych rozdziałach zatytułowanych: Doświadczenie śródziemnomorskie, Wpływ religii, Zmiana społeczeństwa – zmiana budynku, Estetyka i technologia, Budowanie narodu – ochrona tożsamości, Pożar!, Przekraczanie granic, Wojna, Demokracja.

 

Wystawa ma na celu zainspirowanie widza i zaproszenie go do szukania związków między odkrywaną tu na nowo przeszłością, znaną z własnych doświadczeń teraźniejszością, a perspektywą przyszłości. Tematy takie jak Zmiana społeczeństwa, Demokracja czy też Wpływ religii natychmiast odnoszą nas do żywo dziś prowadzonych dyskursów społecznych i do wizji wspólnej przyszłości społeczeństw europejskich.

 

Wystawa jest przygotowana przez sześć muzeów teatralnych z sześciu państw europejskich :

  • Muzeum Teatralne w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Warszawa, Polska
  • Muzeum Teatralne, Wiedeń, Austria
  • Niemieckie Muzeum Teatralne, Monachium
  • Słoweński Instytut i Muzeum Teatralne, Lublana
  • Muzeum Teatralne w Teatrze Dworskim, Kopenhaga, Dania
  • Muzeum Viktorii i Alberta, Kolekcja sztuk performatywnych w Londynie, Wielka Brytania

 

Widowisko w Teatrze na Wyspie w Łazienkach Królewskich, rys. Dymitrowicz, grafika prasowa

 

 

Po raz pierwszy tak duża grupa specjalistycznych muzeów współpracowała nad stworzeniem wystawy w ramach szeroko zakrojonego eksperymentu o charakterze naukowym, artystycznym i popularyzatorskim. Scenariusz wystawy powstawał w trybie wielomiesięcznych dyskusji, uzgodnień i konferencji. Każde z muzeów zaproponowało wybór obiektów z własnej kolekcji ustanawiając tym samym pewien sposób narracji, który skonfrontowany został i uzupełniony o narracje innych muzeów. Mamy nadzieję, że przekaz intelektualny i artystyczny jaki nieść będzie wystawa, uzyskany dzięki szczególnego rodzaju kooperatywie międzynarodowej, okaże się dla odbiorców inspirującym, wzbogacającym i nie pozbawionym zaskoczeń doświadczeniem.

 

Wystawa będzie podróżować po Europie od 2015 do 2017 roku. Pierwszy pokaz, z racji przypadającego na 2015 r. jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce, odbędzie się w Warszawie, w siedzibie Teatru Narodowego. Otwarcie: 9 lutego 2015 r. Następnie wystawa pojedzie do Kopenhagi, Wiednia, Monachium, Lublany i Londynu.

 

Organizatorem wystawy jest Stowarzyszenie Historycznych Teatrów Europy PERSPECTIV z Niemiec i jest częścią projektu Europejski Szlak Teatrów Historycznych. Uzyskała współfinansowanie z Unijnego programu KULTURA.

 

W Warszawie wystawa będzie otwarta do końca kwietnia 2015 roku i zwieńczona zostanie międzynarodową konferencją oraz otwarciem Trasy Bałtyckiej przygotowywanej przez drugiego partnera z Polski – Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W ramach Trasy Bałtyckiej zaprezentowane zostaną budynki teatralne z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

 

Więcej informacji na stronach internetowych: www.europeanroute.info, www.balticroute.instytut-teatralny.pl

 

 

Autor: Andrzej Kruczyński


Dodano: 02/02/2015

Konkursy

The Prize, the only one of its kind in Europe, promotes debate abouturban responses to challenges such as climate emergency, the increase in inequalities and the impact of technological transformat...
Marzec 22, 2024
New Humanitarian Competition.
Marzec 18, 2024

Wasze projekty

logo Pladay, drewniane schody
To projekt kompleksowy wykonany przez Tengo Design. Celem było zaprojektowanie biura dla firmy z...
Marzec 26, 2024
Projekt kameralnego osiedla 5 domów jednorodzinnych w Krakowie w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Na...
Marzec 20, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Wydarzenia

Festival des Architectures Vives 2024 odbędzie się w dniach 11-16 czerwca 2024 r. w Montpellier w...
Marzec 22, 2024
Podczas Kongresu będą omawiane aktualne trendy inwestycyjne w odniesieniu do europejskiej strateg...
Luty 5, 2024