Wydarzenia architektoniczne Październik 12, 2014

WARSZAWA W BUDOWIE 6. FESTIWAL PROJEKTOWANIA MIASTA

Mural autorstwa Mariana Bogusza, 1958, pracownia Jana Styczyńskiego na Żoliborzu, fot. Bartosz Stawiarski
Typ: Inne
Data od: 11/10/2014
Data do: 09/11/2014
Miasto: Warszawa

Do tej pory WARSZAWA W BUDOWIE zajmowała się architekturą i jej twórcami, reklamą w przestrzeni publicznej i procesami partycypacyjnymi. Teraz czas na artystów.

 

Warszawa 2014 roku jest centrum życia artystycznego Polski. To tutaj swoje siedziby mają najważniejsze instytucje kultury, galerie komercyjne i redakcje magazynów kulturalnych. Każdego miesiąca otwiera się kilkanaście wystaw, odbywają się prezentacje książek, performanse, dyskusje i pokazy filmów. Również za sprawą symbolicznych realizacji w przestrzeni publicznej („Pozdrowienia z Alei Jerozolimskich” Joanny Rajkowskiej, „Tęcza” Julity Wójcik) warszawska sztuka pojawia się na pierwszych stronach gazet, a mieszkańcy stolicy mają wyrobione zdanie na jej temat. Również sami twórcy przez swój styl życia wyznaczają trendy, które po pewnym czasie stają się obowiązujące i typowe dla społeczeństwa lub niektórych jego grup. Artyści oraz ich sztuka odgrywają więc ważną rolę w procesach emancypacyjnych.

 

WWB od początku była festiwalem opisującym miasto. W tym roku opowiedzą o nim artyści sztuk wizualnych, których rola w tworzeniu Warszawy jest ciągle niedoceniana. To oni byli często prekursorami nowego miejskiego życia, które dzisiaj stanowi o atrakcyjności stolicy.

 

Dziś artyści prowadzą dyskusję nad włączeniem ich w powszechny system ubezpieczeń społecznych. Osoby, które przez wiele lat tworzyły kulturę, nie mogą z powodów ekonomicznych przejść na emeryturę. Są zmuszeni do wykonywania innych zajęć, które zapewniają im ubezpieczenie zdrowotne i minimalne składki emerytalne. W dobie powszechnego braku stabilności artyści po raz kolejny przecierają szlaki dla innych grup społecznych, które za chwilę mogą znaleźć się w podobnej sytuacji.

 

Niepokojącym aspektem działalności części artystów jest ich bezkrytyczny udział w procesach wolnorynkowych. Choć Warszawa nie stała się jeszcze miastem, gdzie gentryfikacja realnie pogarsza warunki życia społeczności wykluczonych, jest niemal pewne, że stanie się tak w nieodległej przyszłości. Rola twórców w tych procesach jest często niejednoznaczna i powinna być przedmiotem uwagi i krytyki.

 

Samorząd, dysponujący olbrzymimi zasobami lokalowymi, prowadzi co prawda programy udostępniania pracowni artystycznych, lecz są one niewystarczające. Artyści są pozostawieni sami sobie. Jak odnajdują się w tej rzeczywistości? Jakie postawy przyjmują? Czy są świadomi swoich praw? Czy w Warszawie jest potrzebna nowa umowa społeczna między artystami a władzą? Jaka jest ich rola w kształtowaniu przestrzeni publicznej? Czy ich działania mogą być inspiracją dla mieszkańców Warszawy? Na te pytania odpowiemy w tym roku.

 

Głównymi elementami WWB6 będą wystawy w pięciu miejscach: w Instytucie Awangardy, Domu Towarowym Braci Jabłkowskich, pracowniach przy ul. Inżynierskiej, pracowni Jana Styczyńskiego i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

 

Podobnie jak w poprzednich edycjach punktem wyjścia będzie przeszłość. WWB6 opowie historię nowocześnie pojmowanego życia artystycznego, szukając jego źródeł w pierwszych publicznych wystawach oraz w narodzinach systemu edukacji artystycznej i ich wpływie na miasto.

 

O festiwalu

 

Festiwal WARSZAWA W BUDOWIE dotyczy przemian przestrzeni publicznej i prywatnej stolicy. Impreza ma już swoją tradycję i wierną publiczność. Festiwal został powołany do życia w 2009 roku w ramach starań miasta o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Format wydarzenia ewoluował od prezentacji współczesnego projektowania w szerokiej perspektywie (wzornictwo, grafika, architektura) do partycypacyjnego projektu badawczo-edukacyjnego, który koncentruje się na projektowaniu w kontekście problemów dzisiejszego miasta. Organizatorem jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, zaś od 2013 roku partnerem w organizacji jest Muzeum Warszawy (dawniej Muzeum Historyczne m.st. Warszawy).

 

Więcej informacji: www.warszawawbudowie.pl


Dodano: 12/10/2014

Konkursy

The Olympic Park is proud to announce the launch of an international competition to creatively reuse and add value to all materials and structural components from the Montreal Olympic Stadium roof'...
Kwiecień 22, 2024
fot.: Sami Saastamoinen
International open competition launched to find a design team for the new museum of architecture and design in Helsinki, Finland
Kwiecień 15, 2024

Wasze projekty

H11 BOUTIQUE OFFICE W GLIWICACH  Zdj. T.Zakrzewski/Archifolio
Byty równoległe. H11 Boutique Office w Gliwicach W sercu Gliwic, gdzie historia przeplata się...
Kwiecień 4, 2024
logo Pladay, drewniane schody
To projekt kompleksowy wykonany przez Tengo Design. Celem było zaprojektowanie biura dla firmy z...
Marzec 26, 2024

Wasze realizacje

Ścianka telewizyjna stworzona na wymiar i wg indywidualnego projetu www.facebook.com/cellaio
Kwiecień 11, 2024
Bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok.100kg/mb półki na książki tworzone na wymiar i wg indywidualn...
Kwiecień 11, 2024

Wydarzenia

Instytut Cervantesa w Krakowie serdecznie zaprasza na cykl spotkań z wybitnymi hiszpańskimi ekspe...
Kwiecień 15, 2024
Festival des Architectures Vives 2024 odbędzie się w dniach 11-16 czerwca 2024 r. w Montpellier w...
Marzec 22, 2024