Wnętrza

Sierpień 3, 2009

Lofty na Manhattanie

Loft zaprojektowany zgodnie z kanonami nowojorskiej stylistyki pracowni WXY. Przeznaczony jest dla właściciela jednej z największych firm recyklingowych na świecie.

Loft mieszkaniowy ma powierzchnię 4000 m.kw., położony jest w dzielnicy Flatiron na Manhattanie. Wyważenie i budżet stanowiły priorytet dla klientów, którzy oczekiwali powierzchni mieszkalnej dopasowanej do potrzeb codziennego życia dla siebie i dla trojga dzieci, przestrzeni która dostarczyłaby miejsca do życia towarzyskiego, zawodowego jak i prywatnego. Wiele materiałów pochodzących z recyklingu znalazło tu zastosowanie.

Wnętrza

Celem projektowym było znalezienie sposobu na najlepsze wykorzystywania przestrzeni. "Usiłowaliśmy wrócić do pierwotnych oryginalnych i prostych koncepcji, odzyskując pożądaną otwartość byłej przemysłowej przestrzeni, wprowadzając wyszukane materiały i detale i dbając jednocześnie o zachowanie ładu." Aby osiągnąć to, wyburzono ściany i wyeksponowano centralną oś kutych stalowych kolumn oraz przywrócono oryginalny sztukatorski sufit tynkowy. Kuchnia została zaprojektowana z ekologicznych elementów szklanych, z podwieszonym stropem panelowym, który wydaje się płynąć, by utworzyć nowe wydzielony ośrodek „ loftu” .

Oświetlenie

Badanie materiału doprowadziło do zastąpienia zrujnowanej drewnianej podłogi kompozytem zrobionym z cementu i produktami recyklingu. Oświetlenie płaszczyzn ścian (okna wychodzą na północ) było krytyczne do jego właściwej transformacji. System kontroli umożliwia wstępną regulację oświetlenia, które jednocześnie uwzględnia różne scenariusze użytkowania przestrzeni mieszkalnej, wspomagając tym samym zmniejszenie konsumpcji energii elektrycznej. Priorytetem stały się rozwiązania proste jak np. użycie wentylatorów, wycieraczek i wytłumienie akustyczne; czyli wszystko co wpływa na zrównoważony styl życia mieszkańców .

Subtelne współdziałanie zmiennego oświetlenia ścian o zmiennej przezroczystości określają przestrzenie funkcjonalne. Poprawiają objętościowy impakt przestrzeni i zapewniają poczucie organizacji otwartej powierzchni. Niektóre rozwiązania jak np. ekrany z nierdzewnej siatki stalowej, ekrany z perforowanych płyt metalowych - pochodzących z odzysku - maskujące grzejniki nawiązują do przemysłowego charakteru „loftu”; inne natomiast, jak tkaniny i panele akustyczne poprawiają akustykę pomieszczenia, środowiska które jest częścią poprzedniego bytu architektonicznego.
Kompozycja jako całość tworzy ciąg dynamicznych zależności wizualnych.

Autorzy:
tłum.: A. Paluchowski

Tagi: lofty wnętrza architektura

Komentarze

dot.obrzydliwosć

Dodano: Niedziela, 31 Styczeń 2010, 13:33, Autor: JUlia

Masz rację co do reklamy... Moim zdaniem "komentarz-reklama" jest do usunięcia. Reklamy nas atakują zewsząd i w dodatku pod artykułami, które czytamy po to aby poznać ludzi, ich styl i zdanie nt temat. JEST JAKIŚ MODERATOR TEJ STRONY? USUŃCIE TĘ REKLAMĘ, albo weźcie za nią pieniądze. Pozdrawiam.

obrzydliwość

Dodano: Wtorek, 10 Listopad 2009, 09:31, Autor: obserwator

ale obrzydliwa reklama. Ludzie, jak już koniecznie musicie się reklamować to róbcie to na forum, komentarze mają dotyczyć artylkułu

wyposażenie loftów - SPACE concept store

Dodano: Wtorek, 29 Wrzesień 2009, 05:40, Autor: Anna Olszewska

wszystkich miłośników klimatu loftowego zapraszamy do kontaktu z naszym concept store SPACE. Jeśli pragniesz stworzyć wnętrza jak na Manhattanie czy w dzielnicy SOHO, chętnie Ci w tym pomożemy. Zajmujemy się doradztwem, konsultujemy projekty i doradzamy, co jest, było i będzie trendy i warte uwagi. Meble, oświetlenie i dodatki - wszystko czego szukasz, znajdziesz w SPACE concept store - Plac Dąbrowskiego 8 w Warszawie - [email protected]

Domy jednorodzinne

Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024
Projekt Willa Biała Magnolia to kolejna próba zmiany zastanego porządku rzeczy na krakowskiej dzi...
Luty 28, 2024

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024

Materiały budowlane

Realizacja marzenia o własnym domu to dla wielu z nas szczyt ambicji i synonim życiowego sukcesu...
Marzec 14, 2024
Wygląd biura ma ogromny wpływ na atmosferę pracy. To, na jaką kolorystykę postawisz i jakie mebl...
Marzec 12, 2024

Polska Świat

Biblioteka Tianjin - Riken Yamamoto, laureat Nagrody Pritzkera 2024
W uzasadnieniu jury stwierdzono, że został on laureatem Nagrody Pritzkera za budowanie świadomośc...
Marzec 6, 2024
Jian Wai SOHO, Riken Yamamoto, fot.: Riken Yamamoto & Field Shop
Riken Yamamoto rozwija nowy język architektoniczny, który nie tylko tworzy przestrzenie do życia...
Marzec 6, 2024

Wzornictwo

Pierwsza nagroda w konkursie Roca One Day Design Challenge 2022: „SAFESPACE” – Dzianis Pilipuk
Zadaniem było zaprojektowanie innowacyjnych rozwiązań łazienkowych w ciągu kilku godzin, na podst...
Listopad 27, 2022
Instalacja artystyczna „Pisklę”, autor: Joanna Rajkowska
Nowoczesna instalacja artystyczna – dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystk...
Maj 25, 2021